Vernik Nedir? Vernik Ne İşe Yarar?

Vernik Nedir - Vernik Ne İşe Yarar

Ahşabın daha uzun süre kullanımını sağlamak ve daha estetik görünmesini sağlamak amacıyla kullanılan koruma malzemesine vernik denir. Vernik çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak üretilir. Sürüldüğü malzemeye göre koruma sağlar.

Vernik yalnızca ahşap değil aynı zamanda metal ve benzer şekilde boyanmış olan malzemeleri çevresel faktörlere karşı korur. Vernik kuru yağ, solvent, reçine ve tinerden oluşur. Uygulandığı yüzeyi mevsim şartlarına karşın daha dayanıklı hale getirir. Bunun için vernik hakkında kullanılması gereken çok önemli bir madde demek yerinde olacaktır.

Vernik Çeşitleri Nelerdir?

Vernik temelde 3 ana grupta ele alınabilir. Bunlar şöyledir;

  1. Sentetik vernik
  2. Selülozik vernik
  3. Poliüretan vernik
Sentetik Vernik

Sentetik vernik, yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu 3 tür içerisinde en geç kuruyandır. Bunun için daha ok ahşaptan yapılmış olan eşyalarda kullanılır. Yüzeye çok iyi yapışabilme özelliğine sahip olan sentetik vernik oldukça sağlamdır. Reçineden elde edilen bu vernik neme karşı dayanıklıdır. Bunun için gemilerde ve teknelerde kullanılabilir. Metal yüzeylerin verniklenmesinde de sentetik vernik tercih edilebilir. Uygulama aşamasında tiner ile inceltilebilir ve kuruyana kadar toz ve kirin bulunmadığı bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.

Selülozik Vernik

En yaygın kullanılan vernik türlerinden biride selülozik olandır. Adından da anlaşılacağı üzere selüloz kökenli olan bu vernikler çalı, ağaç gibi canlıların hücrelerinden elde edilir. Bu vernik türü de tinerle inceltilerek kullanılır. Çabuk kuruduğundan dolayı zaman kazanmak isteyenler için idealdir. Örneğin hediyelik eşya ya da aksesuarlarda bu tip vernikler kullanılır.

Poliüretan Vernik

Mobilyalarda profesyonel işçilik için poliüretan vernikler kullanılır. Bu tip vernikler çizilme ve çarpmalara karşı dayanıklı olduğu için eşyanın darbelere karşı korunmasını da sağlar. Her türlü iklim şartlarına karşı dayanıklıdır. Mat ve parlak çeşitleri olan bu vernik türünde sertleştirici ve inceltici tiner kullanılabilir.

Vernik Ne İşe Yarar?

Vernik yüzeyin parlatılması, ürünün daha kullanışlı hale getirilmesi, çizilme ve darbelere karşı korunması, dekoratif görünmesi için kullanılan bir malzemedir.

Ahşap masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Neden Ahşap Mobilya Tercih Etmelisiniz?
Sonraki yazı
İskandinav Dekorasyon Akımı Nedir?