İskandinav Dekorasyon Akımı Nedir?

İskandinav Dekorasyon Akımı Nedir

Dekorasyonda fikir ve moda değiştikçe tercih edilen akımlarda farklılaşıyor. Bu değişimdeki en önemli neden ise çeşitlilikten kaynaklanıyor. Çünkü modern dünyada insanın istediği her türlü ürüne ulaşabilmesi kolaylaştıkça yeni fikirler de ortaya çıkıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi İskandinav ülkelerinde ortaya çıkmış olan bu akımın ilk başladığı dönem 1950’leri buluyor. Geleneksel dekorasyon tarzının tam tersi kalabalık unsurlara bu akımda rastlamıyoruz. Yani İskandinav dekorasyon akımında sadelik ve ferahlık ön planda tutuluyor. İskandinav akımında en çok beyaza yer verilirken nötr renkler hakimdir.

İskandinav Dekorasyon

İskandinav ülkelerinde yılın nerdeyse 12 ayı kapalı geçer, doğal olarak bu tarz evlerde içeri giren ışık miktarının maksimum derecede olmasını gerekir. İskandinav dekorasyonunda ise büyük pencereler bu nedenle önemlidir. Büyük pencerelere sahip değilseniz bu durumda büyük beyaz perdeler kullanabilirsiniz.

İskandinav Dekorasyonda Renk Seçimi

İskandinav dekorasyonda mobilyalarda ağırlıklı olarak gördüğümüz renk yeşildir. Yeşilin insanı dinlendiren bir etkisi vardır ve özelliğini bitkilerden almıştır. Bu tarz bir dekorasyon oluşturmak istediğinizde büyük bitkilere yer vermeniz gerekir. Bu sayede evin içinde doğal bir görüntü yakalamış olursunuz.

İskandinav Dekorasyonunda Mobilya Seçimi

İskandinav dekorasyonda mobilya seçiminde doğallığa önem vermek gerekir. Yani her mobilyanın doğal ağaç olması tercih edilmelidir. Direk ağacın kendisinin tercih edildiği her ürün bu tür bir akımda kabul görebilir. Doğal ahşap ürünler ve ağaç mobilyalar bu dekorasyonda birbirini tamamlayan unsurlardır

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi İskandinav akımı herkesin kabul edebileceği bir dekorasyon tarzı değildir. Evinizde bu tarz bir akım oluşturmak istediğiniz de iyi araştırmalı ve tüm eşyaların birbirini tamamlıyor olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Doğru mobilyaların seçilmemesi rahat ve konforlu bir ev oluşturmayacağı gibi bu akımında beklentisini karşılamayacaktır.

İskandinav akımını oturduğunuz mekanda en iyi bir iç mimardan destek alarak oluşturabilirsiniz. Çünkü birbirini tamamlayan eşyaların seçimi oldukça zordur. Doğru seçim yapmamış olmanız ise boşa yatırım yapacağınız anlamına gelecektir.

Ahşap masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Vernik Nedir? Vernik Ne İşe Yarar?
Sonraki yazı
Hangi Dekorasyon Stilinde Hangi TV Ünitesi Kullanılmalı?