Shabby Chic Tarzı Ev Dekorasyonu

Shabby Chic Tarzı Ev Dekorasyonu

Son yıllarda ev dekorasyonunda ön plana çıkan tarzların başında shabby chic modası var.  Bu dekorasyon tarzının özünde salaş şıklık anlayışı yer alır. Böylece zahmetsiz bir şekilde estetik bir ortam yaratmak mümkün hale gelir. Shabby chic tarzı tamamen nostaljik, romantik ve feminen bir estetik anlayışını ifade eder. Bu dekorasyon trendinde geniş yer kaplayan detayların başında aşınma ve yıpranma sonucu çekici gelen mobilya parçaları yer alır. Zamanın ve kullanmanın etkisiyle değişen eşyalara ek olarak aksesuar ürünleri ve bu şekilde karşınıza çıkar.

Nostaljik bir görünüm katan shabby chic tarzı ile evinizi dekore etmek istiyorsanız aşağıdaki detaylara dikkat edebilirsiniz.

Aydınlık ve Şık Tasarım Shabby Chic İçin Şart

Shabby chic dekorasyon tarzında estetik ve zarif parçalar büyük önem taşır. Aydınlatmayı sağlayan parçalar da bu estetik yapının bir parçasıdır. İlk kez shabby chic tarzını uyguluyorsanız açık renkli mobilya ve aksesuarlar seçerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Duvar renklerinde ise birbirine yakın aydınlıkta ve pastel tonlarda boyalara yönelebilirsiniz.

Antika ve Vintage Eşyalara Yer Verin

Shabby chic tarzında ön plana çıkan detayların başında antika ya da vintage ürünler yer alır. Romantik bir atmosfer yaratan bu dekorasyon tarzında sıcak ve şık görünüm sunan ürünlerden destek alabilirsiniz. Özellikle kilim, kırlent, koltuk örtüsü ve battaniye gibi ürünleri vintage olarak seçmeniz çok daha sıcak bir alan yaratmanızı sağlayacaktır.

Shabby Chic Dekorasyonda Bakış Açınızı Değiştirin

Shabby chic tarzında farklı desenler ve renk tonlarını bir araya getirmek kolay olmayabilir. Bazı parçalar bir araya geldiğinde hoş olmayan bir görüntüye neden olabilir. Mix and match kuralını uygulayarak ortamda dağınık ve bağımsız bir görüntünün oluşmasına engel olabilirsiniz. Bu kurala göre seçtiğin bir öge tasarıma tam anlamıyla uymadıysa bütüne odaklanarak nerede yanlış yaptığınız bulmanız çok önemlidir. Zarif ve sade ürünlerden göz alıcı bir romantik alan yaratmanızı sağlayan shabby chic dekorasyonunda yaratma gücü ön plandadır. Bu nedenle bir araya getirdiğiniz parçalar arasındaki uyum sizin göz zevkinizle doğrudan orantılıdır. Özellikle eskitilmiş mobilya, aksesuar ve ahşap renklerini shabby chic dekorasyonundan ayrı tutmamanızda fayda vardır.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Modern Klasik Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Sonraki yazı
Salona Şıklık Katacak Sehpa Fikirleri