Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri

Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri

Modern tasarımı benimseyen, ancak yine de Anadolu’nun çizgilerini evinden eksik olmasını istemeyenlerin tercih ettiği şark köşesi, evde farklı bir atmosfer oluşturmak için iyi bir tercihtir.

Geleneklerinden kopamayanlar için etkili olan bu dekorasyon tarzı özellikle misafir ağırlamak için kullanılabilir. Şark kökeninde Arapça bir kelimedir ve anlamı doğu demektir. Anlamından yola çıktığımızda bu dekorasyona sadık kalabilmek için Ortadoğu ve Arap yarımadasının esintilerini iyi bilmek gerekir.

O kültürlere baktığımızda kilimler, desenli kumaşlar, desenli perdeler, minderler, sedirler ve bakır eşyaların bu dekorasyonun vazgeçilmez parçaları olduğunu görebiliriz. Yani bir şark köşesi oluşturmak istediğinizde bunlar olmazsa olmazdır.

Türkiye’de şark köşesi Anadolu kültürünün evlerdeki bir yansımasıdır. Bu dekorasyon stilinde modernlikten asla uzaklaşılmaması gerekir.

Şark Köşesinde Sedir Kullanımı

Sedir, şark köşesinde olmazsa olmazdır. Ahşap ağaçtan yapıldığı gibi farklı malzemelerde kullanılabilir, ancak doğal olması açısından ahşap her zaman doğru seçimdir. Şark köşesi sedir modellerine baktığımızda baza ve etnik desenli kumaşları görebiliyoruz. Baza oda içerisindeki fazlalıkların ortadan kaldırılması içinde oldukça kullanışlıdır.

Şark köşeleri genel olarak L veya U şeklinde olur. Bu şekilde olmasının nedeni ise sohbet ortamının kalitesini artırmaktır. Televizyon bulunmayan bir oda olması ise önemlidir.

Halı ve Kilimler

Anadolu esintilerini evinize taşımak istediğiniz için sedirlerin vazgeçilmez tamamlayıcısı halı ve kilimlerdir. Yöresel tasarımların tercih edilmesi gerektiği halı ve kilimlerde modern çizgilerin olmaması gerekir. Kumaşlarda modern bir seçim yaptığınızda bu oda için şark köşesi denilmesi mümkün değildir.

Şark köşesinde duvarlar düz basit renklerde olabileceği gibi isteğe bağlı olarak kilimde kullanılabilir.

Bakır Aksesuarlar

Şark köşesinin tamamlayıcısı bakırdır. Bakır ideal bir süs eşyası olmanın yanı sıra tasarımına göre de ait olduğu dönemi temsil eder. Bunun için şark köşesi hazırlarken hangi dönemi yansıtmak istiyorsanız küçük ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Şark köşesinde bakır kullanılmasının en önemli nedeni, o dönemde plastiğin henüz mutfaklara girmemiş olmasıdır. Yer sinisi ve bakraç önemli tamamlayıcılardır.

Şark Köşesi Mobilya Fiyatları

Şark köşesi mobilyalarında fiyatı belirleyen şey kullanılacak alan ve seçilen aksesuarlardır. Maliyetin düşük olmasını istediğinizde iyi araştırma yapmanız gerekir.

Ahşap masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Tamiri ve Bakımı Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır?