Ahşap Tamiri ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap Tamiri ve Bakımı Nasıl Yapılır

Ahşap mobilyalar, tamir edilebilen kullanılan ağaca göre ömrü uzun olan bir mobilya türüdür. Satın alacağınız ahşap bir mobilya muhtemelen farklı malzemelerle üretilmiş olduğu için öncelikli olarak üretici firmanın önermiş olduğu bakım talimatlarını uygulamak gerekir. Bunun içinde ahşap mobilya satın alınırken mutlaka kılavuz istemelisiniz.

Yeni Mobilyalar

Ahşap mobilya yeni yapılmışsa yakın zamanda cilalama ve yağlama yapılmış demektir. Bunun içinde güçlü bir kokuya sahip olur. Bu kokuyu en aza indirmek için çekmeceleri açarak ortamı sık sık havalandırmalısınız.

Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir?

Ahşap cilalı ise bu durumda temiz ve nemli bir bez kullanılarak temizlik yapılabilir. Boyalı ise ahşap yağı ile temizleyerek nemlendirmek gerekir. Ahşap mobilyanın korunması için pamuklu bez kullanın ve eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. Piyasada kullanılan temizlik malzemeleri olsa da birçok ürün arkasında yağ tabakası bıraktığı için zamanla mobilyanın aşınmasına neden olur.

Ahşap Mobilyaları Nemlendirin

Ahşap mobilyaların parlaklığını koruyabilmek için mobilya yağı, balmumu ya da cila uygulanmalıdır. Ahşap mobilyaların yıpranmaması ve çatlamaması için ayda bir kez nemlendirmelisiniz. Ahşabın herhangi bir yerindeki kuruluk birkaç ay sonra genele yayılacaktır. Bu da çatlama riskini ön plana çıkarır.

Güneş Işığından Mobilyaları Koruyun

Ahşap mobilyaları doğrudan güneş ışığından korumak gerekir. Güneş ahşabın çok hızlı bir şekilde kurumasını ve solmasını sağlar. Ahşap mobilyalarınız güneşe bakan bir yerde duruyorsa güneşlik kullanmanız faydalı olacaktır. Ahşap mobilyalar dış mekana özel tasarlanmamış olmadıkları sürece kesinlikle içeride tutulması gerekir.

Mobilyaları Sıvı Temasından Koruyun

Ahşap mobilyaların üzerine su döküldüğünde hemen silinmesi gerekir. Ahşap gözenekli bir malzeme olduğundan dolayı kolayca suyu emer ve bu da ahşabın kısa sürede zarar görmesine neden olur.

Mobilyaları Dikkatli Taşıyın

Ahşap mobilyalar ne kadar sağlam olursa olsun özenli bir şekilde taşınması gerekir. Ahşaptaki eklemelerin birbirinden ayrılmaması ve çizilmemesi için dikkatli bir şekilde taşınması gerekir. Ahşap mobilya bağlantı yerlerinden çıkarsa bu durumda tutkal ile sabitlenebilir.

NOT: Doğrudan ahşap üzerine bulaşıklar veya tava gibi sıcak ürünler koymaktan kaçının.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?
Sonraki yazı
Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri