Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır?

Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır

Her şeyde olduğu gibi mobilyalarda zaman içerisinde eskir ve yıpranır. Bu da mobilyanın doğal ve yeni görünmesini engeller. Ahşap mobilyalar ise doğru bakım ile birlikte ilk günkü halini koruyabilir.

Doğal ahşap mobilyalar yenilenebilir özelliğe sahiptir. Bunun için sevdiğiniz ahşap bir eşyayı boyayabilir ve yeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ahşap Boyama İçin Ortamı Hazırlayın!

Ahşap mobilya boyamada ilk aşama hazırlıktır. Hangi eşyayı boyayacaksanız öncelikli olarak ortamın kirlenmemesi için etrafını naylon ile çevirin. Ardından ahşabın temizliğini yaparak üzerindeki tozların alınmasını sağlayın.

Zımpara Aşaması

Bazı ahşaplarda zımparalama yapılırken bazılarında gerek yoktur. Ancak iyi bir sonuç almak istiyorsanız zımparalama iyi yöntemdir. Boyanacak olan ahşabın yüzeyi cilalı ise zımparalamadan boyanırsa bir süre sonra boya kendisini atar. Daha önce boyanmış bir ahşa tekrar boyanmak istendiğinde mutlaka yeniden zımparalanması gerekir. Boyanın tutması için birkaç kat üst üste boyanması gerekir.

Astar Sürülmesi

Ahşap mobilyaların daha güzel görünmesi için astar atılması gerekir. Astar sonrası tekrar zımparalama yaptığınızda üzerine sürülecek boya daha güzel duracaktır.

Boya Aşaması

Ahşap boyanırken mutlaka doğru malzemelerin kullanılması gerekir. Farklı yüzeyler için farklı malzemeler olacağı gibi uygun ahşap boyaları da kendi içerisinde ayrılır. Geniş yüzeylerin boyanması için büyük rulolar ince detaylar için fırçalar kullanılması gerekir. Bu sizin işlerinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Boya aşamasında dikkat edilmesi gereken husus boyanın inceltilmesidir. Boyayı çok kalın ya da çok incelttiğinizde çalışmanız zorlaşacaktır. İdeal olan boyama şekli iki kattır. Ancak ikinci katı sürmeden önce ilk katın iyice kurumuş olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Ahşap Mobilyanın Verniklenmesi

Ahşap mobilyaların boyanması aşamalarından biri de vernik atılmasıdır. Ancak vernik atmak şart değildir. Eğer mobilyanın mat görünmesini istiyorsanız vernik sürmemeniz daha iyidir. Vernik boyanın rengini koruduğu gibi sararmalarında önüne geçer.

Ahşap Mobilya Nasıl Korunur?

Yukarıdaki işlemleri sırayla yerine getirdiğinizde ahşap mobilyanızı korumuş ve kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Ahşaba ne kadar iyi bakarsanız şıklığını da o kadar korumaya devam edecektir.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri
Sonraki yazı
Ahşap Mobilya Renkleri Nelerdir?