Mobilyada Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Mobilyada Renk Seçimi Nasıl Olmalı

Ev dekorasyonu ince ayrıntı ve dikkat gerektiren bir alandır. Evinize taşıyacağınız ürünlerin yapısı, dokusu ve bir araya getirdiğiniz renkler başta olmak üzere pek çok detay elde edeceğiniz sonucu doğrudan etkiler. Dekorasyonda büyük parçaları oluşturan mobilyaları seçerken birçok ayrıntıyı düşünmeniz gerekebilir. Öncelikle mobilyaları koyacağınız alanı ve tarzını göz önünde bulundurarak ürün tercihi yapmanızda fayda var.

Mobilyada renk seçimi nasıl olur sorusunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Ortamdaki Işığa Göre Mobilya Seçimi Yapın

Mobilya tercihinde genelde hakim tarza ve zevkinize uygun renklere yönelmek isterseniz. Ancak odanın boyutları ve ışık alma durumu gibi detaylar koltuk seçimini doğrudan etkiler. Özellikle daha az ışık alan bir odaya koyu renkli mobilyalar yerleştirmek ortamın daha kasvetli görünmesine neden olur. Aydınlık ve geniş alanlara koltuk seçiyorsanız koyu renkleri ve desenli modelleri tercih edebilirsiniz.

Duvar Boyasına Uygun Renklere Yönelin

Mobilya seçimi yaparken kullanacağınız odanın duvarını göz ardı ediyor olabilirsiniz. Duvar boyası ile koltuğu yakın renklerde seçmek aradığınız görüntüden uzaklaşmanıza neden olabilir. Bunaltıcı bir alan yaratmak yerine duvar ile mobilya arasında kontrast oluşturabilirsiniz. Kontrast şeklindeki uyumlar sayesinde ortamdaki bunaltıcı ve sıkıcı havanın önüne geçmiş olursunuz.

Yaşam Alanınıza Tarzınızı Yansıtın

Birçok kişi evi için mobilya satın alırken belli ve standart detayları önemser. Bazıları ise zevkini ön planda tutarak ruhunu yansıtan parçaları evine taşımayı tercih eder. Bu noktada ölçülü ve zevkinize uygun bir ortam yaratmak için sevdiğiniz renkleri ufak da olsa dekorasyonda kullanmanız oldukça önemlidir. Örneğin sevdiğiniz bir rengi tam anlamıyla ortamda kullanamasanız da mobilyanın bir köşesinde ya tamamlayıcı parçasında sergileyebilirsiniz.

Trendlere Göz Atın

Genel olarak mobilyalar farklı sezonlara göre çeşitli model ve seriler sunar. Bu noktada tarzınıza uygun bir dekorasyon belirleyerek, ona hitap eden mobilya renklerine göz atabilirsiniz. Özellikle modern, klasik ve vintage gibi tarzlara özel tasarlanan mobilyalar tercih ettiğinizde, her tarz kendine özgü renklerle ön plana çıkar. Bu nedenle trendleri araştırarak seçtiğiniz mobilya tarzına uygun renkleri önceden öğrenebilirsiniz.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Geniş Salonlarda Dekorasyon Fikirleri
Sonraki yazı
Tiny Houselar İçin Dekorasyon Önerileri