Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Minimalist yaşam stili özellikle modern dünyanın stresli yapısı içerisinde bir kaçış olarak özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir stil, yaşam felsefesi olarak kabul görmektedir. Bu nedenle de birçok kişi sadeliğin ve işlevselliğin ön planda olduğu, gözü ve zihni yormayan dekorasyon önerilerine doğru bir eğilim göstermeye başlamıştır.

Sadelik ve işlevsellik temeline dayanan minimalist stili hayatlarına entegre etmek isteyen ve aynı zamanda da bunu evlerinde de uygulamak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da sizler için minimalist ev dekorasyonunun nasıl yapılabileceği hakkında birkaç ipucu derledik.

Önce Sadelik; Renkleri ve Dokuları Azalt

Minimalist yaşamı benimseyen ve evlerinde de bu felsefenin yansımaları görmek isteyen kişilerin öncelikle benzer tonlar ama farklı dokulardaki renkleri kullanmaları önerilmektedir. Çünkü, duvar ile tavanın aynı renkte olması özellikle beyaz veya krem gibi daha ferah renklerde olması ve bir bütünlük içinde kurgulanması mekân sınırlarını genişletecektir. Bu sayede de kişiler kendilerini daha sınırsız ve ferah hissetmeye başlayacaktır.

Minimalist ev dekorasyonunda asıl dikkat edilmesi gereken şey, karmaşıklığa izin verilmemesidir. Salonda ya da oda da çok fazla renk ile karmaşık bir görüntü yerine daha sade ve yalın renklerle bütünlük içinde bir ortamın yaratılması daha efektif bir etki yapacaktır.

Mobilya seçimlerinin ise genellikle açık renklerde olması, sade, yalın çizgilerle bezenmesi çok önemli olmaktadır. Bu sayede daha sınırsız ve daha ferah bir atmosferin oluşması sağlanabilmektedir.

Dekor Her Şeydir; Dekoratif Objelerle Vurgu Yapın

Minimalist bir dekor demek objelerin ve aksesuarların olmadığı boş bir ortam anlamına gelmemektedir. Minimalist stilde dekorlar önemlidir ancak göze çarpacak renkli ya da gösterişli objelerden çok işlevselliği olan ve görüntü bakımından sade, yalın bir görüntüsü olan dekor ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

Minimalizm Özgürlüktür; Alanınızı Genişletin

Minimalist dekorasyon için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da oturma grubu ve aydınlatmalar olmalıdır. Mekânın güneşi kucaklaması, aydınlık ve ferah olması, ayna ile ışığın dağıtılması gibi ufak tefek dokunuşlarla alanınızı olduğundan daha geniş ve ferah bir hale sokmanız mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra ahşap mobilyaların kullanılması da doğanın evinize taşınmasının bir göstergesi olacağı için minimalist stilde önemli olmaktadır.

Minimalizm ile İşlevsel Mobilyaları Tercih Edin

Minimalizm de işlevsel olmak gerekmektedir. Bu nedenle dekorlarınızda, eşyalarınızda sadelik ve işlevselliği ön planda tutmanız ve bu şekilde dekorasyonunuz tamamlamanız önerilmektedir.

https://www.ahsapkonak.com

Önceki yazı
Ahşap Dolap Boyama Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
Ev Dekorasyon Önerileri