Ahşap Dolap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap Dolap Boyama Nasıl Yapılır

Yaşam alanlarınızda yapacağınız ufak dokunuşlarla evinizi ya da ofisinizi renkli bir hale dönüştürebileceğiniz gibi sıkıldığınız eşyaları değiştirmek için bütçe ayırmak yerine ekonomi yapmış olursunuz. Ahşap dolap boyama işlemi de bu ufak dokunuşlardan bir tanesidir. Doğru yöntemleri izlediğinizde ahşap dolabınızı istediğiniz renge boyayarak yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Boyama işlemini ne şekilde yapacağınızı bilmiyorsanız makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Ahşap Boyama Teknikleri ve Malzemeleri

Ahşap dolap boyama işleminde istediğiniz başarıyı elde edebilmeniz için öncelikli olarak hazırlık aşamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü seçeceğiniz boya ve malzemeler boyanın uzun süre kalmasını ve hatalı olmamasını sağlayacaktır.

Dolaplar ahşaptan metale varıncaya kadar birçok malzemeden yapılır. Tüm bu malzemelerin ise boyanması ya da kaplanması mümkündür. Ancak doğru astar, kaliteli bir boya uzun süren bir başarı için önemlidir.

Ahşap, ahşap boyası ile boyanabilen bir malzemedir. Sprey olarak satılan formlarının yanı sıra sıvı olarak satılan formları da vardır. Sprey boyalar pratik olsa da uzun süreli kullanım için uygun değildir. Bunun için tercihiniz sıvı boyalardan yana olmalıdır.

Ahşap Dolap Nasıl Boyanır?  

Ahşap dolap boyasına geçmeden önce aşağıdaki adımları sırasıyla yapmanız gerekiyor.

Adım 1: Temizlik

Ahşap dolabınızı bir bez yardımı ya da süngerler güzelce silmelisiniz. Ahşap üzerinde toz, kir ve yağ lekelerinin kalmaması önemli.  Bunu her çekmeceye kapağa ve dolabın içine uygulamanız gerekiyor. Boyanmasını istediğiniz tüm alanların temiz olması gerekir.

Adım 2: Zımparalama

Ahşap dolap boyasında zımparalamak ya da zımparalamamak size kalmıştır. Eğer dolabı aynı renge boyamayacaksanız zımparalamanız tavsiye edilir.

Adım 3: Koruma

Zımparalama işlemi sonrasında astar çekmeniz gerekiyor. Bunun için zımparaladığınız zemini yine bezle temizleyip kuruduktan sonra astar boyası sürebilirsiniz. Bu işlem sonrasında 24 saat astarın kurumasını bekleyin.

Adım 4: Doğru Boya Seçimi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğru ahşap boyasını seçmeniz önemlidir. Yani kapı ya da pencereyi boyadığınız yağlı ya da plastik boyayla ahşap dolabınızı boyamamalısınız. Bu konuda piyasada başarılı markaların örnekleri mevcuttur. İnternetten bunları inceleyebilirsiniz.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Çok Amaçlı Ahşap Mobilya Dolaplar
Sonraki yazı
Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?