Ev Dekorasyonunda Ahşap Minimalist Dokunuşlar

Ev Dekorasyonunda Ahşap Minimalist Dokunuşlar

Minimalist dokunuşlar, yaşam alanında sadelikten yana olanların tercih ettiği bir tarzdır. Minimalist dekorasyonda mantık “az çoktur” sözünden yola çıkar. Yani bazen evinizde azar azar gördüğünüz pek çok eşyanın kalabalıkları oluşturduğunu fark edersiniz. İşte bunu fark ettiğinizde yapmanız gereken tek bir şey var o da evinizdeki o karman çorman eşyalara sebepsiz yere anlam yüklemeden kurtulmaktır.

Son yıllarda minimalizmi yalnızda dekorasyonda değil tasarımda ve sanat eserlerinde çok fazla duymaya başladık. Aslında bu kelimenin bir yaşam felsefesini temsil ediyor olması da mümkün. İnsanlar yeni deneyimlere ve yaratıcılığa ihtiyaç duyduklarında bunu ev dekorasyonlarında hayata geçirmeye çalışıyorlar.

Az eşya ve yalınlık hatta düz renkler kullanılarak dekorasyonda istenilen güzelliğin yakalanması minimalist dokunuşla mümkün.

Yaşam alanına çok fazla eşya sığdırmaya alışmış insanların bu tarzı benimsemesi kolay değil, ancak bazı alışkanlıklardan da kurtulmadığınız sürece evinizde yalın bir görünüm yakalamanız mümkün değil. İsterseniz nasıl bir dokunuş yaparak evinizi sadeleştirebilirsiniz bir göz atalım:

Fazla Eşyalarınızı Atın

Minimalizm felsefesi yukarıda da anlattığımız gibi fazlalıklardan kurtulmayı hedefliyor. Bu nedenle evinizden şimdiye kadar atmayı düşündüğünüz ancak kopamadığınız o eşyalarınızdan kurtulun. İlk olarak raflarınızda ve sehpalarınızda duran fazlalıklarla başlayabilirsiniz.

Önemli Noktalara Vurgu Yapın

Minimalist bir eve sahip olmak demek dekoratif aksesuarlar kullanmak demek değildir. Burada en önemli olan şey aksesuarlarda aşırıya kaçmadan yaşam alanınızın genel dekoruyla uyum sağlayacak küçük parçalara odaklanmaktır. Mesela duvarınızda çok fazla çerçeveye yer vermek yerine büyük bir tane kullanabilirsiniz.

Duvar Renklerinizi Önemseyin

Beyaz bir evi ferah göstermek için en etkili renklerin başında gelir. Minimalizmin yoğun olarak kullanıldığı renk beyazdır. Özellikle Japon kültüründe bu rengi çok fazla görebiliyoruz. Evinizi aydınlık gösterecek olan bu renk aynı zamanda mobilyalarınızı da tamamlayacaktır.

Detaylar Önemli

Sadelik ön planda ancak yaşam dolu mekan yaratmak istiyorsanız altın varaklı işlemeli mobilyalara ihtiyacınız olmayacak. Güzel işlemeli bir yastık bir yaşam alanınızı daha sıcak ve yaşanabilir yer haline getirebilir. Evde göz yormayan nesnelere yer vermeye özen göstermelisiniz.

Mobilya Seçimi

Mobilyada renkler çok önemli. Pastel ve toprak renkler metal ve ağaç malzemelerin ortak kullanımı minimalizm dekorasyonda tercih edilebilir. Hem sade hem de stil sahibi mobilyalar küçük detaylar ve duvarlarla birlikte mükemmel sonuç oluşturabilir.

Ahşap aksesuarlar için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Feng Shui Felsefesi ve Dekorasyon Önerileri
Sonraki yazı
Ev Stiline Uygun Çalışma Odası Nasıl Oluşturulur?