Ev Stiline Uygun Çalışma Odası Nasıl Oluşturulur?

Ev Stiline Uygun Çalışma Odası Nasıl Oluşturulur

Pandemiyle birlikte alıştığımız evden çalışma sistemi giderek daha yaygın hale gelirken bazıları eldeki duruma göre kendilerine çalışma alanı oluştururken bazıları biraz daha profesyonel düşünerek kendilerine çalışma alanı hazırlamışlardır. Biz bu makalemizde verimliliği ve performansı artıracak olan çalışma odası dekorasyonu nasıl yapılmalı bu konu hakkında bilgilendirme yapalım istedik.

Eğer uzun süre evden çalışmayı düşünüyor ve kendinize ait bir çalışma odanız yoksa o zaman aşağıda bahsedeceğimiz hususları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Evden çalışmak kolay gibi geliyor olsa da aslında çalışma hayatındaki en zor alanlardan birisidir. Bu nedenle öncelikli olarak veriminizi artıracak şeylere odaklanmanız gerekir. Örneğin; temiz bir alan, ferah bir çalışma odası gibi. Odanın küçük ya da büyük olmasının herhangi bir önemi yok. Önemli olan konu sizin evinizin stiline nasıl uygun hale getirebileceğinizdir. Çünkü çalıştığınız oda aynı zamanda sizin evinizin bütününün bir parçasıdır.

Çalışma Masası Seçimi

Çalışma odası için alan belirledikten sonra en önemli kriter çalışma masasıdır. Çalışma masası rahat ve düzenli olması gerekir. Eğer masa üzerinde çok fazla evrak bulunması gerekiyorsa büyük bir masa, sadece bilgisayar yetecekse daha ufak bir masa tercih edebilirsiniz. İdeal bir çalışma masası için ölçü verecek olursak yüksekliğin 73-75 cm arasında olması ve oturduğunuzda rahat rahat bacak bacak üzerine atabilmeniz gerekir. Bu sayede masada kendinizi daha konforlu hissedebilirsiniz.

Masada genişlikte çok önemli bir konudur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi masa üzerinde çok fazla evrakınız olacaksa geniş bir masa işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun dışındaki bir masanın genişliği monitör, klavye bilgisayar, defter gibi eşyalarınızı sığdırabileceğiniz bir alan olması yeterli olacaktır. Masanın genişlik ölçüsünü belirleyen sizin çalışma şeklinizdir.

Masanızın üzerinin gerektiğinden fazla kalabalık olmamasına özen göstermelisiniz. Hiç kimse dağınık bir odada kalmak istemez ve bu işten soğumasına veya masadan sık kalkmasına neden olacaktır.

Masa üzerinde ve çalışma odasında hareketli ve dikkat çekebilecek nesnelerden uzak durmanız gerekir. Günün büyük bir bölümünü geçireceğiniz bu alanda performansınızı olabildiğince en üst seviyeye çıkarmanız gerekiyor.

Masanızın rengini olabildiğince sade seçebilirsiniz. Genelde tercih ahşap masalar olduğundan her evin dekorasyonuna uyacağı gibi oda içerisinde diğer eşyalarla da birbirini rahatlıkla tamamlayabilecektir.

Ahşap ürünler için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ev Dekorasyonunda Ahşap Minimalist Dokunuşlar
Sonraki yazı
Home Office Çalışanlar İçin Çalışma Masası Tavsiyeleri