Feng Shui Felsefesi ve Dekorasyon Önerileri

Feng Shui Felsefesi ve Dekorasyon Önerileri

Eski bir Çin öğretisine dayanan feng shui felsefesi, doğadaki yaşam enerjisinin ve olumlu enerjinin iç mekânlara aktarılmasını konu edinir. Eskiden Çin evlerinde uygulanan feng shui dekorasyon günümüzde tüm dünyada popülerliğini arttırmıştır. Evinde olumlu enerjiyi arttırmak isteyen kişiler, feng shui dekorasyonunu benimser. Bu sayede kişiler; mutluluğun, huzurun ve bereketin evlerine yayıldığını hissetmektedir.

Feng shui felsefesi, evi baştan aşağıya yenilemeyi gerektirmeyen bir dekorasyon türüdür. Ev veya ofis gibi yaşam ve alanlarına pratik bir biçimde uygulanan bu dekorasyon ile yaşam kalitenizi arttırarak doğanın olumlu enerjisini yaşam alanlarınıza yansıtabilirsiniz. Feng shui ev dekorasyonu ile evinize sağlık, para ve aşk enerjisi çekerek hayatınızda dengeyi sağlayabilirsiniz.

Feng Shui Nedir?

Feng shui, Çince ‘rüzgâr’ ve ‘su’ anlamına gelen iki kelimenin birleşimidir. Bu dekorasyon tarzı, yaşam alanındaki eşyaların doğa ile denge kuracak şekilde yerleştirilmesine dayanan eski bir Çin öğretisidir. Feng shui dekorasyonun temel amacı, birey ile çalışma ve yaşam alanındaki eşyaların arasında uyumlu bir enerji oluşturmaktır.

Feng shui felsefesi, Asya kültüründe oldukça önemli bir akımdır. Günümüzde pek çok insanın evindeki bereketi arttırmak amacıyla uyguladığı feng shui dekorasyonda renklerin önemi oldukça büyüktür. Doğanın enerjisini yaşam alanlarına yansıtmayı feng shui dekorasyonun kötü enerjileri yaşam alanlarından uzaklaştırdığına da inanılır.

Feng Shui Felsefesine Göre Ev Dizaynı

Feng shui felsefesinde her odanın dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken farklı kurallar bulunur. Bu kurallar çerçevesinde dekorasyon yaparak yaşam alanlarınızdaki enerjinin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Mutfak

Feng shui felsefesinde mutfak en önemli alanlardan biridir. Çünkü feng shui dekorasyonuna göre mutfaktaki eşyaların zenginliği, bolluğu ve bereketi simgelediğine inanılır. Düzenli, ferah ve temiz bir mutfak feng shui felsefesinin temellerinden biridir. Mutfağınızdaki kullanmadığınız, gereksiz eşyalardan kurtulmalısınız. Böylelikle mutfağınızdaki enerji akışını en iyi hale getirebilirsiniz.

Doğanın enerjisini mutfağınıza yansıtmak için mutfağınızın dekorasyonunda ahşap dolap modelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Doğal ahşap malzemelerden üretilen ahşap mutfak dolabı ürünleri ile mutfağınızda düzeni sağlayarak evinizdeki enerjiyi yükseltebilirsiniz.

Anı zamanda çiçekler de yine mutfaktaki enerjiyi artıran ögelerdendir. Doğanın enerjisini evinize taşıyan canlı çiçekler ile mutfağınızdaki olumlu enerjinin artmasını sağlayabilirsiniz. Ocak ile lavabo, buzdolabı ile fırın veya lavabo ile fırını yan yana konumlandırmamaya özen göstermelisiniz.

Oturma Odası / Salon

Evin merkezi konumundaki oturma odası veya salon gibi alanlar da feng shui dekorasyonunda önemlidir. Feng shui dekorasyonunda oturma odası ve salonun her zaman düzenli ve temiz olması gerekir. Ancak bu sayede yaşam alanınızda olumlu enerji akışı sağlayabilirsiniz.

Salonda veya oturma odasında mümkünse kapı karşısına ayna yerleştirmemek gerekir. Çünkü bu durum, alana doğru olan iyi enerji akışının önüne geçecektir. Ahşap mobilyalar ile evinizdeki olumlu enerji akışının artmasına katkı sağlayabilirsiniz. Ahşap dekorasyon ürünlerini oturma odanıza veya salonunuza yerleştirerek doğanın bereket veren enerjisini evinize yansıtabilirsiniz.

Banyo

Feng shui felsefesine göre banyo, zenginliğin tahliye edildiği alanlardır. Bu nedenle feng shui dekorasyonunda banyo önemli bir yere sahiptir. Yaşam alanlarınızdaki bereketi arttırmak için banyoda canlı çiçek ve ahşap aksesuar modelleri tercih edebilirsiniz.

Feng shui ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz ahşap mobilyalar ve aksesuarlar hakkında bilgi edinmek için https://www.ahsapkonak.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Masif Ahşap Mobilya Kullanımı
Sonraki yazı
Ev Dekorasyonunda Ahşap Minimalist Dokunuşlar