Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir

Bohem, Fransızca kökenli olan bir kelimedir ve Çingene anlamındadır. Bohemya’daki Çingene nüfusunun yaşamından esinlenilerek ortaya çıkan bu stilin tarihi 19. YY’a kadar dayanmaktadır. Çingenelerin yaşam tarzı rahat olduğu için Bohem tarzında da stil derbeder bir yaşamı ifade eder.

Bohem Tarz Dekorasyon Ne Demek?

Bohem tarzı ilk olarak Paris’te ortaya çıkmış ve yaratıcılığın paradan daha ön plana geçtiği bir dekorasyon oluşturulmuştur. Bohem tarzı ev dekorasyonunda kurallar ikinci plana atılmıştır, tek bir kural vardır o da hiçbir kuralın olmadığıdır.

Desen, doku ve renkler istenildiği şekilde karıştırılabilir. Yani dekorasyon başkalarının zevkine değil tamamen kişinin kendi zevkine göre yapılır. Bohem tarzı diğer tüm dekorasyon türleri içerisinde en özgür olanıdır. Aşağıda bohem tarzı dekorasyonu ön plana çıkaran bazı fikirler yer almaktadır.

Nötr Arka Fonlar

Bohem tarzına başlamak için öncelikli olarak arka fonu belirlemek gerekir. Bunun için nötr renkler tercih edilebilir. Nötr arka fon üzerine ögelerin eklenmesi çok daha kolay olacaktır.

Canlı Renkleri Karıştırın

Renk seçimi konusunda daha canlı ve cesur renkler tercih edilmelidir. Pembe renkten mora, turuncu renkten yeşile kadar tüm canlı renkler bohem tarzında uygulanabilir. Renkler konusunda bir kural olmamasına karşın metalik renkler ve sıcak toprak tonlarının birbirine karıştırılması ortaya mükemmel geçiş sağlayacaktır. Bohem tarzını doğru yakalayabilmenin yolu sıcak renklerin iyi kullanımıdır.

Bohem Tarz Mobilya Tasarımları

Bohem tarzı mobilyaların mağazalarda bulunması kolay değildir. Bunun için interneti ya da antikacıları tercih etmelisiniz. Bohem tarzında kullanılan tüm mobilyaların özel olması gerekir. Bu nedenle bu dekorasyon tarzını benimsemeden önce iyi bir araştırma yapılması gerekir.

Bohem tarzına başlamadan önce yapılması gereken en önemli şey bir hikaye seçilmesidir. Eviniz için seçeceğiniz hikaye doğrultusunda dekorasyona başlarken her mobilya parçasının özel seçilmesi ve hikayeye uygun olması gerekir. İşin güzel olan yanı mobilya seçiminde her şeyi takım olarak almamanız gerektiğidir. Bunun içinde aynı anda yüklü miktarda para ödemek zorunda kalmazsınız.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Yemek Masası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki yazı
Ahşap Tamiri ve Bakımı Nasıl Yapılır?