Ahşap Türleri ve Özellikleri

Ahşap Türleri ve Özellikleri

Ahşap doğal ve sağlıklı bir yapı malzemesi olduğu için iç mimarinin en önemli parçasını oluşturur. Ahşapla mobilyadan, kaplamaya kadar her şeyi yapabilirsiniz.  Ahşaptan istediğiniz verimi alabilmeniz için türlerini ve özelliklerini bilmeniz gerekir. Bu sayede satın alacağınız bir mobilyanın hangi özelliklere sahip olması gerektiğini de bilirsiniz.

Aşağıda mobilyalarda kullanılan ahşap çeşitleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

Sedir: Kendine has bir kokusu olan Sedir, güve gibi zararlı böcekleri uzak tutmayı sağlar. Bakteri üretmiyor olması, ısı ve neme dayanıklı olması sedir ahşap mobilyaların daha uzun süre kullanımını sağladığı gibi daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kiraz: Maliyetli bir tür olan Kiraz, süet görünümlü olması ve yumuşak rengiyle dikkatleri çeker.

Maun: Mobilya üretiminde en çok kullanılan ağaç türü olan Maun, gösterişli bir ağaçtır. Kızıl kahve tonlarına sahip olan bu ağaç oldukça değerli olduğu için maliyet bakımından diğer ağaç türlerine göre daha pahalıdır.

Akçaağaç: Yoğun bir yapıya sahip olmasından dolayı sağlam bir ağaç olan Akçaağaç, özellikle iç mekan dekorasyonunda tercih edilir. Açık renkli olan bu ahşap türü oldukça çekici bir özelliğe sahiptir.

Meşe: Neme karşı dayanıklı olan Meşe, iç mekan mobilyalarında sıklıkla kullanılan bir ahşap türüdür. Yapısı gereği kolay işlenebilir bu da onun birçok mobilya çeşidinde kullanılmasına imkan sağlar.

Çam: Dokusunda belirgin halkalar olan Çam, kolay boyanabilme özelliğine sahip ahşaptır.

Basınçlı Ahşap: Ahşabın dayanıklılığını artırmak amacıyla uygulanan bu yönteme Emprenye denir. İşlem ağaç kaynaklarının korunabilmesi amacıyla yapılır.

Ceviz: Çikolata kahvesi renginde olan Ceviz, mobilyalarda dayanıklı ve şıklığı ile bilinir. Oymacılık ve tornada çok iyi sonuçlar verebilen Ceviz, en çok tercih edilen ahşaplar arasında yer alır.

Sarıçam: Adını renginden alan Sarıçam, yumuşak bir yapıya sahiptir. İç mekan dekorasyonunda kullanılan Sarıçam, cilalanabilme ve renklendirilebilme özelliğine sahip olduğu için mobilyada kullanışlıdır.

Yukarıda saydığımız ağaç türlerinin tamamı mobilya ve iç dekorasyonda oldukça başarılı sonuç verirler.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Dekorasyon Fikirleri
Sonraki yazı
Vintage Dekorasyonda Hangi Renk Tonları Kullanılır?