Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir?

Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir

Uzun yıllar dokusunu ve yapısını koruyan ahşap mobilyalar günlük hayatın pek çok yerinde karşınıza çıkar. Ev ve işyeri mobilyaları başta olmak üzere birçok alanda ahşabın sıcak dokusunu hissedebilirsiniz. Bulunduğu alana zamansız bir tarz ve şıklık katan ahşap mobilyaların uzun soluklu kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Özellikle parlak ve canlı dokusunu koruması adına ahşap mobilyaları düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir ahşap mobilya kullanımı için bakım rutinlerini aksatmadan yerine getirmenizde fayda vardır. Özellikle parlaklığını kaybetmemesi için ahşap mobilyalarınızı yılda iki kez zeytinyağı ile silmeyi deneyebilirsiniz. Zeytinyağı özel içeriği sayesinde mobilyanın nemlenmesini ve parlak bir görünüm almasını sağlar.

Ahşap mobilyaları temizlerken yapılan bazı temel hatalar vardır. Bunların başında yanlış ürünlerin ahşap üzerindeki kullanımı yer alır. Özellikle renk açıcı özelliğe sahip ağartıcı içerikli temizleyici ürünler ahşabın doğal yapısına zarar verir. Bu nedenle ahşap mobilyaları temizlerken bilmediğiniz içeriklerden kaçınmanızda ve karışık olmayan ürünler tercih etmenizde fayda vardır. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir ahşap mobilya için temizlik esnasında aşağıdaki yöntemlerden destek alabilirsiniz.

Basınçlı Su ile Temizleme

Ahşap mobilya temizliğinde en sık yapılan hataların başında su kullanımı yer alır. Ahşap mobilyaları su ile sildiğinizde doğal yapısını kaybetmesine neden olabilirsiniz. Bunun yerine ahşap mobilyalar için tasarlanmış olan basınçlı suları tercih edebilirsiniz. Yapı malzemesi satan yerlerden basınçlı su alarak ahşap mobilyalarınızı derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Toz Alma İşlemi

Ahşap malzemeler temizlenmediğinde zamanla toz katmanları ile kaplanabilir. Düzenli olarak temizlenen ve tozu alınan ahşap mobilyalar daha uzun süre parlaklığını korur. Mobilyalarınızın ilk günkü gibi parlak ve canlı kalması açısından rutin olarak toz alma işlemini ihmal etmeyin.

Doğal Ürünlerle Temizleme

Ahşap mobilyalarınızı temizlerken doğal içerikli ürünlerden yardım almak isteyebilirsiniz. Bu noktada kullanılmış poşet çaylar en doğal temizleyici seçeneklerinden biri olarak karşınıza çıkar. Poşet çayı demleyip soğuttuktan sonra mobilya temizliğinde kullanabilirsiniz. Bunun için poşet çayı geniş bir kapta demleyin ve daha sonra bezi içinde yıkayarak koltuklarınızı silin.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
İlham Veren Rustik Dekorasyon Önerileri
Sonraki yazı
Ofis Dekorasyonunun Püf Noktaları