Masif Ahşap Mobilya Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Masif Ahşap Mobilya Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ahşap ürünler tasarım ve kullanışlılık ayrıcalığını bir araya getiren malzemelerin başında yer alır. Sıcak dokusu ve farklı türleri ile göz kamaştıran ahşaptan pek çok ürün elde etmek mümkündür. Özellikle ev ortamında kullandığınız birçok mobilya ürününün ahşap versiyonu ile sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Genel olarak ahşap malzemenin pek çok işlemden geçmesi sonucunda ortaya çıkan ürün ve isimlendirmeler değişiklik gösterebilir. Ahşabın en saf halini ifade eden masif ahşap da bunlardan biridir. Temel anlamda ağacın kesildikten sonra ham tomruktan biçilmesi ile elde edilen ahşap türüne masif denir. Ahşabın en az işlem görmüş halini evinize taşımak istiyorsanız masif olanları tercih edebilirsiniz. Birden fazla eşya türüne dönüşebilen masif ahşabı kullanarak oturma odası ve yatak odası gibi pek çok alanda fark yaratabilirsiniz.

Masif ahşaptan elde edilen ahşap TV ünitesi ve sehpa gibi ürünleri tercih ederek bulunduğunuz alana sıcak bir dokunuş yapabilirsiniz. Yatak odasında ahşabın dokusunu hissetmek isteyenler masif ahşaptan yapılmış yatak ve dolaplara yönelebilir. Birçok kullanıcı masif ahşaptan yapılmış dekorasyon ürünlerini alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini merak ediyor olabilir. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir masif malzeme seçerken aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz.

Doğallığı ile ön plana çıkan masif ahşap mobilyaların kullanımı ve bakımı oldukça önemlidir. Özellikle masif malzemenin dayanıklılığını koruması adına bazı adımlara ekstra dikkat etmeniz gerekebilir.

Masif Yüzeyi Koruyun

Birçok kullanıcı masif ahşap yemek masası ve sehpalarını kullanırken direkt yüzeye temas eden malzemeler koyar. Özellikle sıcak tencere, çaydanlık, tava gibi malzemeler masif dokunun zamanla zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle masif yüzeye mutlaka bir nihale ya da kalın bir altlık kullanmanız gerekir.

Leke Oluşumuna Dikkat Edin

Masif malzeme üzerinde bir şeyler yerken oluşan lekelere anında müdahale etmeniz oldukça önemli. Kısa sürede kalıntıyı temizlemek leke oluşumunu önleyecektir.

Kesici ve Delici Aletleri Uzak Tutun

Masif ahşap yüzeye zarar verebilecek tüm kesici ve delici aletleri ürünlerden uzak tutmanız gerekir. Ufak bir çizik zamanla masif ahşap yüzeylerde hoş olmayan görüntülere neden olabilir.

Kimyasal Ürünlerden Kaçının

Masif ahşaptan yapılan sehpa, masa, sandalye, kitaplık ve daha pek çok ürüne bakım esnasında doğal ürünler kullanmanızda fayda vardır. Kimyasal olmadan nemli bir bezle toz almanız masif ahşap için çok daha iyi bir temizleyici olacaktır.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Evde Çalışanlar İçin Ergonomik Çalışma Sandalyesi
Sonraki yazı
Toplantı Odası Sandalye Seçimi Nasıl Olmalı?