İlham Veren Rustik Dekorasyon Önerileri

ilham veren rustik dekorasyon önerileri

Ahşap, pek çok şekil ve doku ile günlü yaşamda geniş yer kaplayan malzemelerin başında yer alır. Özellikle rustik ev dekorasyonunda ahşap malzemeler temel olarak bulunur. Ahşabın sıcaklığına farklı bir hava katan rustik tarzı evin pek çok yerinde kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz evin tavanları yüksekse ahşabın doğallığından ilham alarak göz alıcı bir tavan yapabilirsiniz.

Ahşabın yoğunluk kazandığı rustik dekorasyon stili için nasıl bir yol izleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Rustik tarzı evinize taşımak için aşağıdaki dekorasyon önerilerini uygulayabilirsiniz.

Açık Renk Duvarlar Tercih Edin

Rustik tarzda geniş yer kaplayan ahşap ürünleri ortaya çıkarmanın en etkili yolu, açık renkli duvarlardan geçer. Evinizdeki ahşap yapıyı ön plana çıkarmak için beyaz tonlarında ve diğer açık tonlarda duvar boyası tercih edebilirsiniz.

Kilim ve Post Kullanın

Etnik desenlerle ahşabı bir araya getiren rustik dekorasyonda hayalini kurduğunuz sıcaklığa ulaşabilirsiniz. Özellikle oturma odası ve yatak odası gibi alanlarda ahşabın post ile olan uyumuna bayılabilirsiniz. Ahşap masa ve sandalyelerden gelen yaşanmışlık hissini kilimlerle destekleyebilirsiniz.

Ahşap Mobilyalar Tercih Edin

Evin geneline ve tavanına hâkim olan ahşap görünümü diğer bölmeler için de kullanabilirsiniz. Ahşap sandalyelerin sıcak ve karakteristik yapısını masalarla birleştirebilirsiniz. Doğal ahşap rengini koruyan masa ve sandalyeler tercih etmek rustik tarzın temel prensiplerinden biridir.

Ahşap Dekoratif Ürünlerden Yardım Alın

Ahşabın büyük bir yer kapladığı rustik tarzda ahşap malzemelerle yapılmış ürünler kullanmaktan kaçınmamalısınız. Bu tarzın en önemli özelliği, ahşabın ön plan tutuluyor olmasıdır. Rustik dekorasyon malzemelerinden yardım alırken mobilyalarla uyumlu renkler olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu noktada kullandığınız ahşap yatak ve masa- sandalye ürünlerinin hepsinde aynı doğal rengi kullanmaya özen göstermelisiniz. Ahşap TV ünitesi, orta sehpa ve dekoratif ürünler tercih ederek ortamı çok daha sıcak hale getirebilirsiniz.

Doğal Ahşap Ürünler Kullanın

Ahşabın hâkim olduğu bir tarzda farklı renklere sahip dokular kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak rustik dekorasyon şeklinde kullandığınız ahşap malzemelerin en doğal hali ile yer alması gerekir. Bu noktada masif ahşaptan elde edilen yatak, masa, sandalye, TV ünitesi, sehpa ve kitaplık gibi ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Ev Dekorasyonunda Masif Ahşap Modası
Sonraki yazı
Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir?