Ahşap Mobilya Renkleri Nelerdir?

Ahşap Mobilya Renkleri Nelerdir

Ahşap doğallığının yanı sıra kendi sınırlarını her geçen gün daha da zorlayan bir malzemedir. Bir evde mutfaktan tutunda yatak odasına varıncaya kadar her yerde ahşap mobilyalar tercih edilebilir. Doğru mobilyaları ve doğru renklerini belirlediğinizde ise harika tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.
Ahşapta ana renk kahverengi olarak biliniyor olsa da kendi içinde farklı renklere sahiptir. Rengi belirleyen şey ise hangi ahşabın kullanıldığıdır. Aşağıda hangi ağacın hangi renkte olacağı belirtilmiştir.

1. Alıç Ağacı

Dişbudak olarak da bilinen alıç ağacı kül rengindedir. Soluk ahşap rengi olarak da bilinen alıç ağacı, ekstra renklendirme yapılmadığı sürece bu şekilde kalabilir.

2. Huş Ağacı

Yaşam alanlarının aydınlatılmasında kullanılan huş ağacı oldukça settir ve genelde TV ünitesi, masa ya da büfe gibi eşyalarda kullanılır. Bu ağacın rengi ise açık sarı ve bal rengindedir.

3. Sedir Ağacı

Sedir ağacı genelde yatak odası takımlarında kullanılır. Kızıl kahve tonlarında olan bu ağaç kırmızımsı çizgileriyle dikkat çeker. Ağacın kendine has kokuya sahip olması güveleri uzaklaştırdığı için yatak odalarında sıklıkla tercih edilir.

4. Kiraz Ağacı

Yumuşak geçiş renklerine sahip olan kiraz ağacı, uzaktan bakıldığı zaman taba rengi süet izlenimi verir. Kiraz ağacından yapılmış olan mobilyalar ekstra renklendirilmedikleri sürece açık kahverengidir.

5. Maun Ağacı

Oldukça gösterişli olan maun ağacı kahverengi ile kırmızı arasında bir renge sahiptir. Mobilya üretiminde sıklıkla tercih edilen bu ağaçtan yapılmış eşyalar daha maliyetlidir.

6. Akağaç

Yoğun yapısından dolayı sert olan Akağaç, kitaplık gibi mobilyalarda tercih edilir. Krem renginde ve dokulu bir yapıya sahiptir.

7. Meşe Ağacı

Meşe ağacı da mobilya yapımında sıklıkla kullanılan ağaçlar arasında yer alır. Kırmızı ve beyaz renge sahip olan bu ağaç gri-kahve arasında olabilir.

8. Çam Ağacı

Çam ağacı bal rengindedir ancak boyandığında çok güzel renklere sahip olabilir. Üzerinde halka büyümesi olan bu ağaç verniklenerek de kullanılabilir.

9. Ceviz Ağacı

Farklı tür ceviz ağaçları vardır ve bu türler renklerin belirlenmesinde önemli rol oynar. Genel olarak bir ceviz ağacının rengine baktığımızda çikolata kahverengisini görebiliriz.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır?
Sonraki yazı
Doğal Ahşap Kitaplık ve Masif Ahşap Kitaplık Modelleri