Ahşap Boyanırken Zımpara Yapılması Gerekir mi?

Ahşap Boyanırken Zımpara Yapılması Gerekir mi

Ahşap yenilenebilen geri dönüşümü olan bir malzemedir. Uzun ömürlü ve doğal olmasından dolayı ahşap mobilyaların çok geniş bir kullanım amacı vardır.

Ahşabın geri dönüşümünde boyanın etkisi oldukça büyüktür. Bunun için bazı ahşap mobilya sahipleri eşyalarını boyayarak yenilemek ya da farklı bir dekorasyonun parçası olarak kullanmak isteyebilirler. Böyle bir durumda ise merak edilen en önemli soru ahşabın boyanmadan önce zımparalanıp zımparalanmaması gerektiğidir.

Zımpara Yapmak Gerekli mi?

Bir ahşabın boyanmadan önce zımpara yapılması şart değildir. Ancak iyi bir sonuç alınmak isteniyorsa o zaman zımparalama yapılması gerekir. Örneğin boyaması yapılacak olan ahşabın yüzeyi parlak ise bu durumda zımparalamadan boyarsanız bir süre sonra boyanın döküldüğünü görürsünüz. Eğer mobilyanızı daha önceden boyamış fakat yeniden boyamak istiyorsanız bu durumda zımpara yapmadan boyamanız zor olacaktır.

Zımparalamanın en önemli etkisi ahşabın üzerinde bulunan pürüzlerin ev deliklerin kapanmasını sağlamaktır. Doğal olarak boyayacağınız ahşabın üzeri hasar görmüşse bu durumda zımparalamak gerekir.

Ahşabın Zımparalanması Zor mudur?

Ahşabı zımparalamak zor ve uğraştırıcı bir işlemdir. Özellikle büyük bir zemini zımparalama yapmanız gerekiyorsa bu daha fazla zamanınızı alacaktır. Ancak zımpara ve boya sonrasında ortaya çıkan sonuç buna değer mi? Derseniz elbette ki değer diyebiliriz. Boyadığınız ahşapla ilgili daha sonra pişman olmak istemiyorsanız zımparalama iyi bir tercihtir.

Zımpara Nasıl Yapılır?

Zımparalanacak olan zemin eğer masif ahşap ise bu durumda ince bir zımpara işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak zımparayı cilalı bir zemine yapacaksanız işiniz biraz daha zor olur. Cilalı ahşabı zımparalarken kullanmış olduğunuz zımparanın numarasına dikkat etmeniz gerekir. Aşırı güç kullanmadan hassas hareketle ağaç boyama yönünde zımparalama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Özellikle cilalı parlak yüzeylerdeki amacınız zemini matlaştırarak boyanın daha iyi tutturulması olduğunu asla unutmamalısınız. Bunun için zımparalama aşamasında maksimum dikkat gerekir.

Zımpara Sonrası Astar Atmak Şart mı?

Zımpara sonunda da astar atmak zorunda değilsiniz. Ancak hoş bir görüntü için astar önemlidir. Eski boyadan kurtulmak için astar yeni süreceğiniz boyanın daha kolay tutulmasını sağlar.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Masayı Hangi Ağaçtan Tercih Etmelisiniz?
Sonraki yazı
Ahşap Nedir?