Ahşap Nedir?

ahşap nedir

Binlerce yıl öncesinden beri kullanılan ahşap, ağaçtan elde edilen lifli dokuya sahip organik bir yapı malzemesidir. Doğal, nefes alabilen bir yapıya sahip olması ise hem çevreye hem de insan sağlığına faydasını ön plana çıkarır.

Ahşap, çok eski dönemlerden bu yana barınma ve korunma amacıyla kullanılır. Günümüzde ormanların azalması ise ahşabın değerini artırmıştır. Ahşabın çok fazla kullanım alanı vardır. Örneğin çatı elemanı, kaplama malzemesi, kalıp, taşıyıcı iskele, dekoratif malzeme ve mobilya olarak tercih edilebilir.

Ahşabın kendisi önemli bir yapı elemanı olurken atıkları MDF ve kontrplak gibi yapay malzeme olarak da kullanılabilir.

Ahşap Dayanıklıdır

Ahşabın önemli bir taşıma gücü vardır. Ahşap, çelik ve betona göre daha fazla yük taşıyabilir. Depreme karşı dayanıklı olması, her türlü hava şartlarına ve kimyasallara dayanabiliyor olması ahşabın kullanım alanını genişletmiştir. Ahşap yalnızca güç değil aynı zamanda yangına karşıda dayanıklı olan bir malzemedir.  Her ne kadar yanıcı bir özelliğe sahip olduğu biliniyor olsa da ahşap birçok alanda yanmaz malzeme olarak da tercih edilmiştir.

Ahşap Sağlıklıdır

Ahşap hem ısı hem de neme karşı dayanıklıdır. Bu nedenle ahşaptan yapılmış yapılar beton yapılara göre daha iyi ve daha sağlıklıdır.  Ahşabın en önemli özelliği kendi kendini yenileyebilen tek malzeme olmasıdır. Ormanlar bilinçli bir şekilde kesildiğinde bu ağaçların azalmasını değil aksine daha da gençleşmesini ve çoğalmasını sağlar.

Ahşap Hafiftir

Ahşap depreme karşı dayanıklı olmasına karşın hafif bir malzemedir. Bunun için ahşap bir malzemenin yapımı ve taşınması çok daha kolaydır.

Ağaç Çeşitleri  

Ağaçları ele alırken 2 türde değerlendirmek gerekir. Birincisi meyve veren ağaçlar ikincisi ise meyvesiz ağaçlar.

  1. Meyveli Ağaçlar

Türkiye’de meyve veren ağaç sayısı oldukça fazladır. En çok bulunan meyveli ağaçlar ise şöyledir; Erik, Vişne, Kiraz, Elma, Armut, Kayısı, Dut, Zerdali, Ceviz, Fındık, Badem, Şeftali, Kestane, Ayva, İncir, Üzüm, Portakal.

  1. Meyvesiz Ağaçlar

Meyvesiz ağaçlar kendi içinde ikiye ayrılır. Birincisi ibreli ağaçlar, ikincisi ise yapraklı ağaçlar. İbreli ağaçlardan bazıları şöyledir; Çam, Göknar, Ladin, Sedir, Ardıç, yapraklı ağaçlar ise Meşe, Kayın, Gürgen, Kestane, Kızılağaç, Kavak, Ihlamur, Dışbudak, Karaağaç, Akçaağaç olarak sayılabilir.

Ahşap masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Boyanırken Zımpara Yapılması Gerekir mi?
Sonraki yazı
Ahşap Sandalye Modelleri