Ahşap Masayı Hangi Ağaçtan Tercih Etmelisiniz?

Ahşap Masayı Hangi Ağaçtan Tercih Etmelisiniz

Masanın icadından bu yana ahşap, masada kullanılan en önemli malzemedir. Bazı masa modellerinde taş ve cam gibi parçalar kullanılıyor olsa da ahşap bir masanın modası hiçbir zaman geçmez.

Yemek masası denildiğinde ilk akla gelen malzeme ahşap olduğundan dolayı üreticiler yıllardır sürekli yeni modellerle tüketicinin karşısına çıkmış ve en şık masayı üretmeye çalışmışlardır. Üretim tekniklerinin değiştiği gibi masada kullanılan ağaçlarda birbirinden farklıdır. Türkiye’de maliyet açısından bakıldığında masa yapımında en çok kullanılan ağaç Gürgen’dir. Piyasada çoğu masanın ekonomik olması düşüncesi ise suntayı ön plana çıkarmıştır. Ancak suntadan yapılmış bir masa dayanıksızdır ve uzun süre kullanılmaz. Eğer eviniz için uzun yıllar boyunca sağlam, dayanıklı ve bozulmayan bir masa almak istiyorsanız masif ağaçtan yapılmış bir masa tercih etmelisiniz. Masif ahşabın dayanıklılık süresi yaklaşık olarak 200–250 yıldır.

Hangi Ağaçlar Ahşap Masa Yapımına Uygundur?

Masa yapımında en çok kullanılan ağaçlar; Ladin, Gürgen, Ceviz, Ardıç, Kestane, Çam ve Meşe’dir. Doğal olarak masanın rengi bu ağaçlardan hangisi kullanılacaksa o yönde olur.

Kiraz ve ceviz gibi ağaçlar koyu tonlara sahiptir. Çam ve meşe ağaçlarından gri ve yeşil tonlarında olur. Çekmeceleri olan bir masa tercih ediliyorsa Çam ağacının kolay işlenebilmesinden dolayı tercih edilebilir. Eğer bütçe konusunda bir sorununuz yoksa bu durumda ceviz iyi bir seçim olabilir.

Meşe ve maun ağaçları ceviz kadar olmasa da kalitesi bakımından ona yaklaşır. Eğer masayı dış mekanda kullanacaksanız masif kaplama meşe tercih edilebilir.

Günümüzün modern evlerine ayak uydurmayı sağlayan ladin masalar ise hem dekoratif olmaları hem de dayanıklı olmalarından iyi bir tercihtir.

Ahşap İşlemeli Masa Modelleri

Klasik iç mimaride en çok tercih edilen masa modelleri işlemeli olanlardır. Bu tip masalar genelde sandalye takımlarıyla birlikte satılır. El sanatının konuşturulduğu bu modeller özel tasarım olduklarından dolayı eşsizdir. Bu tip masaların dezavantajı ise organik ahşaptan üretilmiş oldukları için daha hassas olurlar ve doğal olarak bakımlarının düzenli yapılması gerekir.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Köşe Mobilyalar
Sonraki yazı
Ahşap Boyanırken Zımpara Yapılması Gerekir mi?