Vintage Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Vintage Nedir - Nerelerde Kullanılır

Vintage, yüksek kaliteye sahip olan, uzun ömürlü ve değerli olan nesneleri tarif edebilmek amacıyla kullanılan bir kelime olarak ortaya çıkmıştır. Moda ve ev dekorasyonunda yaygın olarak kullanılan bu kelimenin anlamı kullanıldığı yere göre değişkenlik gösterir.

Günümüzde kullanılan tanımlamasıyla Vintage, eski döneme ait olan eşyaların günümüz fikirleri doğrultusunda nesnelerle harmanlanarak kullanılmasına denilir. En çok duyduğumuz 100 yılı aşmış kıyafet ve dekoratif eşyalardır.

Eskiden üretilen bu eşyaların seri üretim olmadan el işçiliğine dayalı olması kaliteli malzemeler kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle vintage eşyalar çok uzun yıllar boyunca bozulmadan kullanılmaya devam edilebilir.

Özgün ve eşi benzeri olmayan bu eşyalar ev dekorasyonunda yoğun bir şekilde tercih edilmiştir. Özellikle çiçek desenler ve pastel tonların kullanıldığı bu eşyalarda beyaz, mavi, yeşil ve pembe gibi renkleri yoğun olarak görebiliriz.

Vintage mobilyalar göz estetiğinin yanı sıra rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yumuşak tonlarıyla zamanda bir gezintiye çıkarırken aynı zamanda farklı akımlarında ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Vintage mobilyalardan anlayan birisi renklerine ve tasarımlarına baktığında hangi döneme ait olduğunu rahatlıkla anlayabilir. Özellikle de art deco stili mobilyalar tarihte her zaman önemli bir yere sahip olmuştur.

Art Deco Stili Nedir?

Art deco sitili bir sanat akımıdır diyebiliriz. İlk kez Fransa’da ortaya çıkmış olan bu akım 1920’li yılları temsil eder. Bu akımla birlikte yuvarlak hatlı ve geometrik mobilyalar üretilmiş 1930’lu yıllarda ise oturma grupları halini almıştır. Günümüzde üretilmiş modern birçok oturma grubunda art deco stilini görebilmek mümkündür.

Ahşap Vintage Ürünler

Vintage ürünlerinin bugünlere gelmesinde en önemli pay ahşaptır. Çünkü genelde bu tür mobilyalarda ahşap ve türevleri kullanılır. Ev dekorasyonunda oldukça geniş ürünlere sahip olan vintage oymalı dolaplar, aksesuarlar, müzik kutuları, mutfak eşyaları, biblolar, saatler, eski lamba ve vazolar gibi pek çok üründe kullanılmıştır.

Mobilyalarda Vintage Kumaş Tarzı

Vintage yalnız ahşapta değil aynı zamanda kumaşta da kendisini hissettirmiştir. Mobilya döşemelerinde, kırlentlerde ve duvar kağıtlarında kullanılan vintage tarzı özellikle çiçek desenli olarak kendisini hissettirmiştir.

Vintage mobilyalar ve ahşap vintage ürünler hakkında bilgilere https://www.ahsapkonak.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Önceki yazı
Duvar İçin Hangi Raflar Trend?
Sonraki yazı
Lüks Ahşap Koltuk Modelleri