Masif Ahşap Nedir?

Masif Ahşap Nedir

Bir ağacın kesildikten sonra biçildiğindeki en saf haline masif ahşap denir. Bu ahşaplarda kaplama ya da doldurma işlemi yapılmaz.

Tamamen doğal ve gerçek ağaçların liflerinden oluştuklarından dolayı hiçbir yapıştırıcı madde içermezler. Masif ağaçtan yapılmış bir ürün ağacın rengine, dokusuna ve desenine sahip olur. Masif olarak üretilmiş olan ürünlerde genellikle Ladin, Köknar, Çam, Gürgen, Kayın, Ihlamur ve Dişbudak gibi ağaç türleri kullanılır.

Masif Ahşabın Kullanım Alanları

Masif ahşap, döşemelerde, inşaatlarda, dolap ve TV ünitelerinde kullanılabilir. Kolay kolay deforme olmadıklarından dolayı kullanım süreleri çok uzundur. Sitemiz üzerinden masif ahşap TV ünitesini inceleyebilir ve sipariş geçebilirisiniz.

Masif Ahşabın Yararları

  • Masif ahşaptan üretilen ürünler geri dönüştürülebilir. Bunun için çevreye verdikleri zarar minimum düzeyde kalacaktır.
  • Diğer ahşap ürünlere göre daha az bakım gerektirirler.
  • 200–250 yıl boyunca dayanabilir.
  • Vida ile tutturulduğunda tutma gücü daha yüksektir.
  • Kolaylıkla zımparalanabilir ve inceltilebilir.
  • Bulunduğu ortamdaki nemi saklayarak bakteri, böcek ve mantar oluşumunu önler.
  • Astım hastaları için güvenlidir.
  • Kurutulmadan kullanılabilir ancak kurutulduğunda ömrü çok daha uzundur.
Masif Ahşap Malzemenin Kurutulması

Ahşap kurutulduğunda ömrü daha uzun olur. İçerisinde bulunan suyun dışarı atılması kurutma olarak isimlendirilir. Ağacın içerisindeki nem kaldırıldığında mantar ve böcek gibi canlıların oluşmasının önüne geçilir. Kuru bir ahşabın işlenebilmesi daha kolay olur.

Masif ahşabın kurutma işlemi iki türlü gerçekleştirilir.

  1. Açık havada doğal kurutma
  2. Teknik kurutma

Açık havada doğal olarak kurutma yöntemi uzun sürer ve dışarıdan gelebilecek olumsuz durumlara karşı savunmasızdır. Ağaç eşit bir şekilde kurumadığından dolayı üzerinde çatlaklar oluşabilir.

Teknik kurutma yöntemine fırınlama denir. Bu işlem üretim aşamasında nemin istenilen düzeyde kalmasını sağlar. Ağacın eşit bir şekilde kurutulmuş olması ise çatlamaların önlenmesini sağlar.

Masif Ahşap Kullanımı

Masif ahşabın kullanım alanı oldukça geniştir. Döşemeli mobilyalar ve oyulmuş mobilyalarda kullanılabilir. Doğal bir ağaç olmasından dolayı bakımının hassas bir şekilde yapılması gerekir. Masif ahşapla üretilmiş olan bir eşya tamamen el işçiliğine sahiptir. Bu da ürünün size özel olmasına imkan sağlar.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Dolap Modelleri
Sonraki yazı
Çam Ağacından İyi Mobilya Olur mu?