Masif Ahşap Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masif ahşap, doğal ahşaba verilen isimdir. Yani bir ağacı kestikten sonra ona hiçbir işlem uygulamadan sadece kurutma ve biçme işleminin yapılmasıdır. Masif ahşaplar doğrudan ağacın kendisinden öğütülen kerestelerdir ve herhangi bir işleme gerek duyulmaz.

Ahşap, hayatımızda pek çok alanda kullandığımız malzemedir. Bu malzemenin ayrıcalığını belirleyen ise doğal olması, metal ve cam gibi diğer malzemelerle birlikte kullanılabiliyor olmasıdır. Basit bir ağaçtan güzel bir sanat ortaya çıkarabiliyorken masif ağaçtan dayanıklı ve göz kamaştıran pek çok üründe elde edebilirsiniz.

Ahşap aksesuarlar pek çok işlemden geçirilir ve bu sayede farklı isimler kullanılarak farklı alanlarda kullanılır. Masif ahşap ise doğal ahşabın en saf hali olduğundan satın alırken daha pahalı olsa da kullanımın avantajını yaşarsınız.

Masif ahşaptan elde edilen pek çok ürün vardır. Mesela bir orta sehpa ya da güzel bir masa üretebilirsiniz. Ya da yatak odasında kullanabileceğiniz şık bir dolap hazırlayabilirsiniz. Ancak masif ahşabı nerede kullanıyor olursanız olun mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz bu detayları uyguladığınızda ise eşyalarınızı uzun yıllar boyunca zarar görmeden kullanabilirsiniz.

Üzerine Koyduklarınıza Dikkat Etmelisiniz

Doğal ahşapta herhangi bir kimyasal ve dolgu kullanılmıyor olduğundan üzerine koyacağınız şeylere de dikkat etmeniz gerekir. Mesela sıcak bir tencere ya da çaydanlık koymak malzemeye zarar verecektir. Bunun için üzerine bir şey koymak istediğinizde mutlaka arada bir şey olmasına dikkat etmelisiniz.

Hemen Temizlemelisiniz

Masif ahşap kullanım alanına göre kirlenebilir. Örneğin; sehpanızın üzerine döktüğünüz bir sıvıyı hemen silmelisiniz. Çünkü uzun süre orada kalması ahşabın lekelenmesine neden olacaktır.

Ucu Sivri ve Kesici Aletleri Uzak Tutun

Masif ahşaptan yapılmış ürünler mutfakta da kullanılmış olabilir. Elinizdeki çatal, bıçak gibi kesici ve delici aletleri asla üzerine koymamaya özen göstermelisiniz. Çünkü üzerinde meydana gelebilecek ufak bir çizik bile görüntüsünün bozulmasına neden olacaktır.

Kimyasal Kullanmayın

Masif ahşap ürünlerin uzun ömürlü kullanılması için sık sık temizlemelisiniz. Ancak temizlik esnasında kimyasal içeren ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Nemli bir bez ile üzerini hafifçe almanız temizlenmesi açısından yeterli olacaktır.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Home Office Çalışanlar İçin Çalışma Masası Tavsiyeleri
Sonraki yazı
Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?