Küçük Odalar Nasıl Dekore Edilmeli?

Küçük Odalar Nasıl Dekore Edilmeli

Bir evin dekorasyonuna başlamadan önce ilk odaklanılması gereken şey mekanın büyüklüğüdür. Çünkü alacağınız eşya ya da yapacağınız her dokunuş mekana uygun olmalıdır.

Küçük odalar söz konusu olduğunda ise dekorasyonun en zor olduğu bölüm vardır, çünkü küçük bir odayı dekore ederken dikkat edilmesi gereken birden çok faktör vardır. Aşağıda bu faktörlerden bazılarını sizler için anlatalım istedik.

Açık Renk Duvarlar

Küçük odaları geniş göstermek için mutlaka açık renklerin tercih edilmesi gerekir. Eğer oda küçük olmanın yanı sıra dar ise bu durumda beyaz en doğru tercih olacaktır. Çünkü beyaz ferah ve geniş gösteren bir etkiye sahiptir.

Minimal Mobilyalar

Minimal mobilyalar küçük odalarda iyi bir dekorasyon aracıdır. Çünkü mekanı boğmayacağı gibi daha geniş alan kalması içinde yeterli olacaktır. Özellikle ince ayaklı olan sandalye ve berjer gibi eşyalar tercih edilebilir.

Fonksiyonel Mobilyalar  

Bir oda ne kadar küçükse kullanacağınız eşyanın çok yönlü olması da işinizi o kadar kolaylaştıracaktır. Dar bir odanın içerisinde birden fazla eşya kalabalığından ziyade aynı anda iki işe yarayabilecek fonksiyonel eşyalar tercih edilebilir.

Örneğin yatak olabilen kanepeler, çalışma masası olabilen raflar gibi avantaj sağlayabilecek pek çok ürün vardır.

Mobilyada Renk Seçimi

Küçük odalarda mobilya seçiminde renk cümbüşü işinize yarayacaktır. Mekanı ne kadar hareketli ve canlı gösterebilirseniz dar bir alanı da o kadar şık bir hale dönüştürebilirsiniz.

Ayna Kullanımı

Küçük odaları geniş göstermenin en büyük hilesi aynalardır. Ayna dar bir mekanda derinlik uyandıracağı için mekanın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlayacaktır.  Ayna seçerken ise doğru aynayı seçtiğinizden mutlaka emin olmalısınız.

Boşta Kalan Alanları Değerlendirin

Küçük alanlarda boşta kalan bölümlerin değerlendirilmesi gerekir. Örneğin pencerelerin alt kısmı ve kapıların üst kısmı gibi sayabiliriz. Bu alanlarda gözleri yormayacak uygun eşyalar kullanılırsa daha kullanışlı hale getirilebilir. Bir örnek vermek gerekirse kapı üzerine raflar ekleyerek bir kitaplık oluşturulabilir.

Küçük Alanlarda Halı Seçimi

Halı küçük bir odayı büyük, büyük bir odayı küçük gösterebilecek etkiye sahiptir. Küçük ev dekorasyonu yaparken halınızın mutlaka küçük, sade ve göz alıcı olmasına dikkat etmelisiniz.

Ahşap masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Her Evin İhtiyaç Duyduğu Temel Ahşap Mobilyalar
Sonraki yazı
Ahşap Mutfak Dekorasyonunun Püf Noktaları Nelerdir?