İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır

1950’lerde ortaya çıkan İskandinav tarzı dekorasyon, sadeliğe odaklanan bir tasarım hareketidir. Yaşam alanlarında doğal, sakin, rahatlatıcı ve dengeli bir tasarımı ifade etmektedir. Dekorasyonda minimalizme ve işlevselliğe önem veren kişiler tarafından günümüzde çok sık tercih edilen dekorasyon tarzları arasında yer alır. İskandinav tarz ev dekorasyonu dendiğinde doğal unsurlar her zaman ön plandadır.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir?

İskandinav ülkelerinde ortaya çıkan İskandinav tarz dekorasyon, iç mekanları sade ve modern dekorasyon ürünleri ile detaylandırıldığı tasarım hareketidir. İşlevsel ve rahat bir iç mekân yaratmayı hedefleyen bu dekorasyon türünde ham ahşap malzemelerden üretilen mobilyalar ve dekoratif objeler öne çıkar.

20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bu dekorasyon akımı, modernliğin önem kazanması ile tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Modern İskandinav tarzı dekorasyon, günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir.

Modernizmin ve konforun öne çıktığı İskandinav tarzı, iç mekânlarda ferah ve şık bir tarz oluşturmayı amaçlar. Açık ve nötr renklerin öne çıktığı bu dekorasyon stilinde sadelik son derece önemlidir. Ancak İskandinav tarzı dekorasyon basitliğin ve sadeliğin yanı sıra bir sanat eseri görünümüne de sahiptir. Sade ve düzenli bir tasarım stili olan İskandinav tarzı ev dekorasyonunda temiz hatları ile öne çıkar.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav ülkelerinde bulunan evler, genellikle küçüktür. Bu nedenle çok fazla eşya kullanılmamaktadır. Günümüzde ise daha büyük boyutlu evler öne çıksa da dağınıklıktan uzak ve düzenli görünüm felsefesi, hala pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Peki, İskandinav tarzı ev nasıl olur?

İskandinav tarzı ev dekorasyonunun temeli sadeliğe, basitliğe ve doğallığa dayanmaktadır. Bu nedenle bu dekorasyon stilinde özellikle ham malzemelerden üretilmiş mobilyalar tercih edilmektedir. Doğallığı ve sadeliği ile öne çıkan ahşap mobilyalar ve ahşap dekorasyon ürünleri İskandinav tarzının olmazsa olmazlarından biridir.

İskandinav tarzı dekorasyonda genellikle beyaz ve grinin açık tonları tercih edilmektedir. Ahşap mobilyaları ve dekorasyon ürünlerini öne çıkarmak için genellikle duvarlar beyaza boyanmaktadır. Bu dekorasyon stilinde konfor ve rahatlık da son derece önemlidir. Bu sebeple dinlendirici bir etki yaratmak amacıyla nötr renkler tercih edilir. Nötr renklerin yanı sıra sıcak ahşap, sepya tonları, deniz yeşili veya koyu mavi gibi renkler de kullanılmaktadır.

Yaşamın sadeliğinin öne çıkarılmasını vurgulayan İskandinav tarzı ev dekorasyonunda kullanılan mobilyaların basit ve sade bir tasarıma sahip olması önemlidir. Ayrıca ev içerisinde boşluklar yaratılması da sadelik anlayışını besleyen unsurlardan biridir.

Modern İskandinav tarzı dekorasyonda evlerde halı kullanılmamaktadır. Döşeme olarak sadeliği ve aydınlığı öne çıkaran açık renkli ahşap parkeler tercih edilir. Bunun nedeni ise İskandinav evlerinde aydınlık ve ferah bir atmosfer yaratılmak istenmesi yatar.

İskandinav tarzı ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz ahşap mobilyalar ve ahşap dekoratif ürünler hakkında detaylı bilgi almak için https://www.ahsapkonak.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ceviz Ağacı Ahşap Masa Temizliği Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
Ahşap Dekorasyon Trendleri 2023