Evinizin Dekorasyon Tarzına Göre Ahşap Kitaplık Seçimi

Evinizin Dekorasyon Tarzına Göre Ahşap Kitaplık Seçimi

Ev dekorasyonunda herkesin olmazsa olmaz kabul ettiği eşyalardan biri kitaplıklardır. Düzen ve şıklık katan kitaplıklar arasında seçim yaparken malzeme türü de oldukça önemlidir. Kitap okumayı ve biriktirmeyi sevenler için kitaplıklar büyük bir yardımcıdır. Evinizde sıcak ve doğal bir alan yaratmak istiyorsanız ahşap kitaplıklardan yardım alabilirsiniz. Burada hakim olan dekorasyon tarzına göre ahşap kitaplık seçmek oldukça önemlidir. Evinizdeki bütüncül yapıyı bozmadan ahşap kitaplık modelleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Evinizin dekorasyon tarzına göre ahşap kitaplık seçimi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Kitaplık ile Oda Arasındaki Uyumu Önemseyin  

Kitaplıklar evin pek çok yerinde konumlandırılabilen ürünlerin başında gelir. Özellikle salon gibi alanlarda bulunan kitaplıkları seçerken oda ile arasındaki uyuma ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Odadaki bütünlüğü bozmamak adına kitaplığın malzemesi ve renginin hakim olan dekorasyona uygun şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Sadeliğin ön plana çıktığı bir odada kullanacaksanız açık renkli ahşap kitaplık modellerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra evin stiline ve diğer ahşap eşyalara göre işleme detayları bulunan kitaplıklara yönelebilirsiniz. Bu noktada evdeki diğer ahşap eşyalarda işleme detayları mevcutsa buna uygun bir kitaplık tercih edebilirsiniz.

Kitaplığın Boyutunun Dekorasyona Uygun Olmasına Dikkat Edin

Yeni bir kitaplık alırken sevdiğiniz model ve tasarımları evinize taşımak isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda modelini beğendiğiniz bir kitaplık evinizdeki dekorasyon tarzı ile uyuşmayabilir. Bu nedenle evinize uygun bir kitaplık seçerken dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Modern bir ev dekorasyonunda kullanacağınız ahşap kitaplıkların işlemelerden uzak olması yerinde bir tercih olacaktır.

Evde Hakim Olan Renklere Göre Kitaplık Seçimi Yapın

Ahşap kitaplıklar söz konusu olduğunda herkesin aklına gelen farklı ahşaplar ve renkler vardır. Özellikle ahşap kitaplığın ana malzemesini oluşturan ağaç türüne göre ürün renkleri değişiklik gösterebilir. Ahşap kitaplıkların renkleri konusunda kararsız kalıyorsanız ürünü koyacağınız odadaki diğer ahşap eşyaların renginden yola çıkabilirsiniz. Örneğin; koyu renkli ahşap eşyaların bulunduğu bir alana çok açık renkli kitaplık koymanız kontrastı bozabilir. Bu durumda mevcut eşyalara yakın ya da aynı renk olan ahşap kitaplıkları tercih edebilirsiniz.

https://www.ahsapkonak.com

Önceki yazı
Ahşap Yemek Masası Önerileri
Sonraki yazı
Kış Bahçesi Dekorasyonunda Ahşap Kullanımı