Ev Dekorasyonunda Renklerin Uyumu

Ev Dekorasyonunda Renklerin Uyumu

Ev dekorasyonundan stilden renge kadar pek çok ayrıntının uyum içinde olmasını isteyebilirsiniz. Dekore edilen alanda hâkim olan stile göre uygun renk seçilebilir. İlk kez dekore edeceğiniz bir alan için odadaki renk kombinasyonlarından faydalanabilirsiniz. Bu noktada odaya yapacağınız ilk işlem duvar boyasını seçmek olmalıdır. Böylece odadaki diğer renklerin birbiriyle uyumunu daha kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Dekore edeceğiniz odaya göre ön plana çıkan renk gruplarını size uygun hale getirebilirsiniz. Özellikle salonu dekore ederken ortam genişliği, aydınlık düzeyi büyüklük gibi faktörleri göz önüne almanız renk seçimini kolaylaştıracaktır. Ev dekorasyonunda renk uyumu için nelere dikkat edilmeli diyorsanız işte cevabı;

Analog Renkleri Kullan

Dekorasyonda renk uyumunu yakalamak için destek almanız gerekebilir. Özellikle dekore edeceğiniz odaya göre hangi renkleri kombinleyebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu noktada analog renklerden faydalanabilirsiniz. Analog renkler, renk tablosu olarak kullanılan çarktaki farklı renklerden oluşur. Çarkta yan yana dizilen her 3 renge analog renk grubu adı verilir. Bu çarklar arasından seçim yaparak oradaki tüm renklerden oluşan bir kombinasyon yapabilirsiniz. Örneğin; sarı, yeşil ve mavinin bulunduğu çarkı seçtiğinizde bu tonları bir arada kullanabilirsiniz.

Kontrastın Gücünden Faydalanın

“Kontrast” kelimesi genelde birbirinin karşısında yer alan renk ikililerinden oluşur. Çoğu zaman kontrast denildiğinde akla ilk gelen renk siyah ve beyaz olur. Renk çarkında birbirinin karşısında yer alan her ikili renkleri aynı ortamda kullanabilirsiniz. Özellikle salon dekorasyonunda birbirine zıt olan renk ikilileri aradığınız görüntüye ulaşmanızı sağlar.  Göz alıcı kontrast uyumları için kırmızı ile yeşil, sarı ile mor, mavi ile turuncu gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Bir Odadaki Tüm Renkler Aynı Gruptan Olsun

Çoğu zaman dekorasyonda sevdiğiniz ve istediğiniz renkleri bir arada görmeyi istersiniz. Bilinçsiz bir şekilde birleştirilen renkler ortamda hoşluk yaratmak yerine istemediğiniz bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bir odayı dekore ederken öncelikle kullanılacak renkleri belirleyebilirsiniz. Özellikle farklı çarklarda yer alan renkleri birleştirmek hayal ettiğiniz görüntüden uzaklaşmanıza neden olabilir. Uyumlu bir dekorasyon için tercih ettiğiniz renklerin aynı gruptan olmasına dikkat edin.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Evinizin Havasını Değiştirecek Ahşap Konsol Modelleri
Sonraki yazı
Salonunuzun Havasını Değiştirecek Ahşap Aksesuarlar