Eklektik Dekorasyon Nedir?

Eklektik Dekorasyon Nedir

Daha önce adını hiç duymamış olabileceğiniz eklektik dekorasyon, farklı stillerin bir arada uyum içinde kullanılmasına denir.

Yani bu tarz bir dekorasyonda klasik mobilyalar ile modern mobilyalar bir arada kullanılabilir. Evinde ya da işyerinde belli bir dekorasyon stiline bağlı olmak istemeyenlerin tercih edeceği bu tarz, doğadan ilham alır.

Doğada farklı renkteki bitkiler mükemmel bir uyum içinde yaşar. Eklektik dekorasyonda da bu örnek alınmıştır. Bu tarz dekorasyonda renkleri seçerken birbiri arasındaki kontrast geçişe uyum sağlamak gerekir. Farklı tarzda ögelerin bir arada mükemmel uyumu böyle yakalanabilir.

Eklektik, TDK’ya göre “seçmeci”  demektir. Yani bu kelimeden de yola çıkarak bu dekorasyonu yapmak istediğinizde seçici olmanız gerekir.

Eklektik dekorasyonda görmeye alışık olduğunuz eşyaların yanı sıra sıkılmaya başladığınız eşyaların konsept dışına çıkarılması gerekir. Bu tarzda kuralların olmaması özgürlüğün daha iyi yakalanmasına imkan sağlarken farklı tarzlara ait mobilyalar da bir arada kullanılabilir. Bu da kendi tarzınızı oluşturmanıza imkan sağlar.

Eklektik Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

Eklektik dekorasyonda beğeni önemlidir. Seçilecek ögelerin mutlaka beğenilmesi gerekir. Bu dekorasyon evin her alanında kullanılabilir, ancak yaşam alanındaki bütünlüğe dikkat edilmesi gerekir.

Bu tarz dekorasyon oluşturmaya başlarken öncelikle renklerle birbirine uyumlu olan mobilyalar tercih edilmelidir. Bir örnek vermek gerekirse salonda tercih edilen modern koltuk takımıyla klasik orta sehpa bir arada kullanılabilir, Shaggy halı ve renkli perdeler ile rattan puflar tamamlanabilir.

Nötr Renkler

Eklektik dekorasyonda renk seçimi konusunda nötr olunmalıdır. Duvar ve zeminde beyaz, gri, haki, fildişi ve taba gibi renkler kullanılabilir.

Eşyaların Kullanımı

Mobilyalar bir araya geldiğinde dikkat çeken bir tarz oluşturması gerekir. Bunun için alışılmışın dışında olmasına önem verebilirsiniz. Mesela yatak odasında kullandığınız komidinlerinizi salonda kanepe yanında kullanabilirsiniz.

Mobilyaları da sanatın izlerine yer verilebilir. Bu sayede mobilyaların özgürlü değeri de artırılmış olur. Klasik mobilya kullanılmak isteniyorsa ahşap oyma motifler tercih edilebilir. Bu tarz dekorasyonda el yapımı ürünler şık durur.

Ahşap masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Masa ve Sandalye Seçerken Neye Dikkat Edilmesi Gerekir?
Sonraki yazı
Doğal Ahşap Mobilya Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?