Doğal Ahşap Mobilya Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal Ahşap Mobilya Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ahşap doğal ve uzun ömürlü olmasından dolayı en çok tercih edilen mobilyalar arasında yer alır. Doğal ahşap bir mobilyaya sahipseniz dikkatli kullanmanız gerekir. Bunun içinde birtakım hususlara dikkat etmeniz ahşap mobilyanızın kullanım süresini uzatacaktır.

Masif ahşap bir yemek masanız varsa bu durumda masanın zarar görmemesi için sıcak konulmaması gerekir. Lekelenmesi halinde ise hemen silmek lekenin kalıcı olmasının önüne geçecektir. Ahşap doğal bir malzeme olmasından dolayı kolayca zarar görebilir, ancak diğerlerine göre en büyük farkı tekrar yenilenebilir olmasıdır.

Ahşap mobilyalara zarar verebilecek her türlü aletin uzak tutulması gerekir. Örneğin ahşabı temizlerken kimyasal kullanılmaması çok önemlidir. Ahşap mobilyaları montaj yaparken dikkatli olunmalıdır. Örneğin kitaplık kullanılıyorsa mutlaka ağırlığın eşit bir şekilde dağıtılmasına özen gösterilmelidir.

Doğal ahşabı en kolay şekilde bozabilecek etken ısıdır. Ahşap ısıya karşı dayanıklı olsa da üzerindeki vernik ve boyanın yapısını bozacağından leke oluşmasına neden olacaktır. Güneş ışığı da ahşabın renginin solmasında önemli bir nedendir.

Ahşap Mobilya Ne Kadar Sürede Temizlenmelidir?

Ahşap mobilyaların temizliğini haftada bir kez mutlaka yapmak gerekir. Kuru ve yumuşak bir bezle basit bir hareket tozun alınmasını sağlarken ahşabın görüntüsünün de bozulmamasını sağlayacaktır.

Ahşabın ilk günkü halinde kalması için zaman zaman yağlanmasında fayda vardır. Bu işi yapacak yağlar marketlerde ya da internette satılmaktadır. Satıcıdan alacağınız bilgiler doğrultusunda ahşabın türüne göre kullanacağınız yağı belirleyerek satın alabilirsiniz.

Masif Ahşap Yemek Masası

Masif ahşap doğal ahşap demektir. Üzerinde ekstra hiçbir çalışma yapılmamış olduğundan dolayı yemek masasında istediğiniz görüntünün oluşmasını sağlayabilir. Masif ahşap bir yemek masası hem asil hem de gösterişli bir duruşa sahip olacaktır.

Ahşap Mobilyaların Kullanım Alanı

Ahşap mobilyaların kullanım alanı çok geniştir. Yatak odaları, konsollar, mutfak tezgahları gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Fiziksel olarak ağır olan ahşap taşınmada zorluğa neden olacağından dolayı sık yer değiştirilmemesi gerekir.

Kaliteli doğal bir ahşap diğer mobilyalara göre pahalıdır. Ancak kullanım süresinin çok uzun olması ödediğiniz paranın boşa gitmeyeceğinin en önemli göstergesidir.

Ahşap masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Eklektik Dekorasyon Nedir?
Sonraki yazı
İdeal Sandalye Nasıl Olmalı?