Dolap Arkası Kontrplak Modelleri

Dolap Arkası Kontrplak Modelleri

Ahşap farklı amaçlar için kullanılabilen bir malzemedir. Kontrplak ise ahşap ürünlerin arkasında ya da dekorasyonda en çok kullanılan ahşap malzemeler arasında yer alır. Doğal ahşap ile kontrplak arasında bazı farklılıklar vardır. Kontrplak doğal ahşabın işlenmesi sonucunda ortaya çıkan bir üründür. Doğal ahşaba göre daha dayanıklı olan bu malzeme dolapların arkasında koruyucu olarak kullanılır. Dolap arkasında kullanılacak olan kontrplak model ve fiyatlarını belirleyen en önemli şey ise ölçüdür.

Kontrplak Ahşap Çeşitleri

Kontrplak ahşap kullanılan ağaca göre farklılık gösterir. Dikkat edilmesi gereken husus ise üretim aşamasında tek bir ağacın kullanılmış olmasıdır. Bazı kontrplaklar ağaçların parçalarından üretilmiş olduklarından dolayı dayanıklı değildir. Birleşmeler arasında sorun yaşandığı için zamanla atmalar ve yıpranmalar meydana gelebilir.

Kontrplak yapımı esnasında farklı ağaçların birleştirilmiş olması çatlamalara neden olacağından dolayı ahşap dolap satın alınırken ne tür kontrplak kullanıldığına da dikkat etmeniz gerekir.

Kontrplak Dolap Arkalığı İçin Neden Tercih Edilmelidir?

Kontrplak dolap arkalığı adından da anlaşılacağı gibi güçlü bir yapı malzemesidir. Dolapların arkasında kullanılıyor olması ise dolabın içerisine konulacak eşyaların toz ve çevresel faktörlere karşı korunmasını sağlamak ve dolabın bulunduğu yerde sabit kalarak uzun yıllar boyunca bozulmamasıdır. Kontrplak üretimi esnasında ağacın yapıştırılması için tutkal kullanılır. Kullanılan tutkalın kaliteli olması ise kontrplak’ın uzun süre boyunca dayanıklı kalmasını sağlayacaktır.

Kontrplak Ahşabın Kullanım Alanları

Kontrplak ahşapları genellikle dolap arkalıklarıyla biliyor olsak da aslında çok fazla kullanım alanı vardır. Örneğin tekne yapımında kullanılan bir malzemedir. Tekne üretimi esnasında hafif olmasından dolayı teknenin yukarıda kalmasına imkan sağlamış olacaktır. Doğru boya ve malzemelerin kullanmasıyla su almaması da sağlanmış olur.

Kontrplak ahşap inşaat sektöründe de tercih edilen ürünler arasında yer alır. Ancak kullanılacak olan ahşabın türü nerede kullanmanız gerektiği konusunda önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz tekne yapımında huş kontrplak ve kayın marin kontrplak kullanılmalıdır. Aksi takdirde amacına uygun olmayan bir ahşap tercih edilmiş olur.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Dolap Renk Seçimi
Sonraki yazı
Ahşap Mobilya İle Kendi Tarzınızı Yaratın