Dekorasyonda Ahşap Kullanmanın Püf Noktaları

Dekorasyonda Ahşap Kullanmanın Püf Noktaları

Ev ve ofis dekorasyonunda kullanım alanına göre uygun tarzda ürünler seçmek kolay olmayabilir. Özellikle hayalini kurduğunuz malzeme, renk ve dokuya ait ürünler evinizin dekorasyonuna uyum sağlamayabilir. Her sezon farklı bir şekliyle dekorasyon modelleri arasındaki yerini alan ahşap ürünleri de birbiri ile uyumlu hale getirmek oldukça zordur. Ahşap masa ve sandalyeler başta olmak üzere pek çok mobilya seçeneğini bu tarz malzemelerden elde edebilirsiniz.

Ahşap ürünler pek çok alanda geniş yer kaplayarak dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olarak karşınıza çıkar. Ancak ölçülü bir dekorasyon yapılmadığında ahşap kullanımında hoş olmayan kombinler ortaya çıkabilir. Bu nedenle kullandığınız ahşabın türü, rengi ve kombinlendiği parçalar oldukça önemlidir.

Ahşap malzemeleri evinize taşırken kasvetli ya da abartılı bir görünüm oluşturmamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Aşağıdaki detayları göz önünde bulundurarak dekorasyonda ölçülü bir şekilde ahşap kullanabilirsiniz.

Ahşap ve Aydınlatma Uyumu

Ahşabı evinde görmek isteyenlerin pek çoğu ürüne odaklandığı için aydınlatma ile ilgili detayları gözden kaçırır. Evinizde kullandığınız ahşabın ortamda karanlık ve kasvetli görünmemesi için yeterli aydınlatmayı yapmanız gerekir.

Ahşap ve İşleme Detayları

Herkesin ahşap ürünleri seçerken dikkat ettiği detaylar farklı olabilir. Özellikle ahşabın gördüğü işlemler ve üzerinde bulunan işlemeler dekorasyonda büyük önem taşır. Fazla işleme detayları bulunan bir dekorasyonda bulunduğunuz oda yapay bir görünüm sergileyebilir. Bu nedenle ortamda yer alan masa, sandalye, kitaplık gibi ahşap ürünlerin doğal malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edebilirsiniz.

Masif Ahşap Kullanımı

Ahşabın fazla işlem ve işleme bulundurduğu tasarımların doğallıktan uzaklaştığını biliyorsunuz. Bunun yerine alternatif olarak masif ahşaptan elde edilmiş malzemeler kullanmanız çok daha doğal bir görünüm yaratacaktır. Aynı şekilde masif ahşap kullanırken de ölçülü olmanızda fayda var.

Ahşap ve Renk Kullanımı

Sıcaklığı ile evinize ayrı bir hava katan ahşap malzemeleri kullanırken renk detayları büyük önem taşır. Aynı ortamda doğal ve renkli ahşapları bir arada kullanmak bazı zıt görüntülere neden olabilir. Bu nedenle ahşabın dengeli bir şekilde kullanılması için aynı renk tonlarını içerek malzemeler tercih etmeniz gerekir.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Odanıza Uygun Kitaplık Seçimi Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Fikirleri