Ahşap Yüzeyindeki Leke Nasıl Çıkar?

Ahşap Yüzeyindeki Leke Nasıl Çıkar

Ahşap her türlü mekanda kullanılan mobilya türüdür. Ofiste, evde ya da ticari bir işletmede ahşap mobilyalar tercih edilebilir. Ancak ahşap ilk satın alındığında mükemmel bir parlaklık ve göz alıcılığa sahip olsa da bakımsız kaldıklarında zaman içerisinde canlılığını kaybetmeye başlayacaktır. Bunun için ahşap bir mobilyanız varsa ya da almayı düşünüyorsanız öncelikli olarak bakımının ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Ahşap yüzeye sahip olan mobilyalar doğru kullanılmadığı ve temizlenmediği sürece yüzeylerinde lekelenmeler meydana gelmeye başlayacaktır. Özellikle mobilyanın üzerine sıcak kahve ya da çay bardağı bırakıldığında lekeler oluşmaya başlayacaktır. Böyle lekelerle mücadele edebilmenin en temel yolu leke yapabilecek olan şeyleri ortadan kaldırmaktır. Bunun için ahşap mobilya kullanıyorsanız mutlaka bardakaltı kullanmanız gerekir.

Evde Denenecek Yöntemler

Şekersiz Çayla Silme

Evde kendiniz ahşap yüzeylerdeki lekeyi ortadan kaldırmak istediğinizde bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Yöntemlerin en başında sıcak olmayan şekersiz çayla silme işlemi yapılmalıdır. Bu işlem sırasında yumuşak dokulu bir bez kullanılması ahşabın çizilmemesi için önemlidir. Eğer leke çok derinde değilse basit birkaç hareket sonrasında ahşabın üzerindeki lekenin gittiğini göreceksiniz.

Su, Sirke ve Yağ İle Silme

Ahşap yüzeydeki lekeleri çıkarmak için bir diğer yöntem de su, sirke ve birkaç damla yağ karışımıdır. Bu karışımı ahşap üzerindeki lekeye sürün ve hafifçe ovalayın.

Tuzla Silme

Son olarak evde yapabileceğiniz yöntemlerden birisi de tuzdur. Eğer leke temizlenmesi zor ise pamuk üzerine tuz ve sıvı yağ dökerek silin. Leke kaybolana kadar ovalamanız yeterli olacaktır.

Profesyonel Teknikler

Eğer ahşap yüzeydeki leke evde çıkmayacak kadar zorsa bu durumda lekenin atölyede çıkarılması gerekir. Bu tarz lekeler genelde ahşabın üzerindeki cilanın yanmasıyla meydana gelir. Dolayısıyla mobilya atölyesinde temizleme ve cilalama işlemi yapılarak ahşap ilk günkü haline dönüştürülebilir.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ahşap mekan içerisinde kullanılabilecek en güzel mobilyalardandır, ancak doğru kullanmak koşuluyla beklentilerinizi karşılayacaktır. Aksi takdirde ahşabınız hem zarar görecek hem de estetik görüntüsünü kaybedecektir.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Zigon Sehpa Modelleri
Sonraki yazı
Ahşap Mobilyaların Faydası Nedir?