Mimari Tasarımlarda Ahşap Kullanımı Nasıl Olmalı?

Mimari Tasarımlarda Ahşap Kullanımı Nasıl Olmalı

Mimaride geniş bir yer kaplayan ahşap kullanımı günümüzde çok daha yaygın bir hal almıştır. Özellikle iç mekanlarda ahşabın kullanılabileceği pek çok farklı alan bulunur. Sağlıklı ve estetik bir görünüm sunan ahşap malzemeyi çeşitli şekillerde mimariye taşımanız mümkündür.

Ev içi tasarımda ahşap tercih etmek için sayılamayacak kadar çok neden bulunur. Çevre dostu bir malzeme olan ahşap, işlenme ve uygulama sırasında daha az zararlı karbon salınımına neden olur. Mimari tasarımlarda estetik bir görüntü yatan ahşap, ayrıca yalıtkanlık sağlayarak enerji anlamında çeşitli avantajlar sunar. Ahşap malzemenin yalıtkanlığı sayesinde evi ısıtmak veya soğutmak için daha az enerji sağlamış olursunuz. Dokusu ile fark yaratan ahşap malzemeyi mimari alanında kullanmak için aşağıdaki detayları örnek alabilirsiniz.

Mutfak Dolapları

Ahşap malzemelerin en çok kullanıldığı alanlar hiç şüphesiz mutfaklar. Mutfak ünitelerinde daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir seçenek arayanlar tercihini ahşap dolaplardan yana kullanıyor. Özellikle son yılların en gözde stillerinden olan rustik ve country tarzı mutfaklarda ahşap dokular göze çarpıyor. Ahşap mutfak dolaplarında farklı renkler kullanılarak ve yakma işlemleri yapılarak çeşitli desenler verilmesi mümkün.

Banyo Tasarımı

Eskiden banyo gibi ıslak alanlarda ahşap kullanılmıyordu. Ancak günümüzde ahşap yüzeyler, kullanım amacına uygun olarak işlemden geçtiği için banyolardaki yerini alır. Banyoda kullanılacak ahşap yüzeyler için son derece güçlü vernik ve kaplamalar kullanılır. Bu sayede zemin, duvar ve ünite kısımlarında ahşap malzemenin gücünden yararlanılabilir.

Kütük Yemek Masaları

Ahşabın iç mimaride en sık kullanıldığı alanlardan biri masa tasarımlarıdır. Sağlam ve dayanıklı yapısı ile göze çarpan ahşap masa aynı zamanda şık bir görünüm sergiler. Ahşap yemek masalarını tercih ederek evinize sıcak bir görünüm kazandırabilir ve dayanıklılığını uzun yıllar deneyimleyebilirsiniz.

Aydınlatma Ürünleri

Mimaride tamamlayıcı bir öge olan aydınlatma ürünlerinde ahşap detaylara yönelebilirsiniz. Şık bir aydınlatma ürünü olarak karşınıza çıkan ahşap malzeme sayesinde bulunduğunuz alana ayrı bir hava katabilirsiniz. Ahşabın sıcaklığını aydınlatma ile birleştiren ürün tasarımlarını evinizin pek çok noktasında kullanabilirsiniz. Özellikle yemek odalarında loş bir alan yaratmak için ahşap aydınlatmalar harika bir tercih olabilir.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Sinema Odasında Dekorasyon Nasıl Olmalı?
Sonraki yazı
Yatak Odasında Renk Uyumu Nasıl Olmalı?