Masif Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir?

Masif Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir

Ağaç kesildikten sonra budaklarından temizlenen, kaplanmamış ve doldurulmamış som ve katkısız ahşaba masif ahşap denir. Masif ahşap, suni ahşaplardan daha farklıdır. Tamamen doğal ağaç liflerinden oluşan masif ahşabın içerisinde herhangi bir dolgu veya yapıştırma maddesi yoktur. Masif ahşap kesilen ağacın türüne göre değişik renk, desen ve dokuda farklılıklar olabilir. Masif ahşap mobilyalar da bu renk, doku ve desen değişikliklerine tabidir. Peki, masif ahşap mobilya temizliği nasıl olur?

Masif Ahşap Mobilya Temizliği

Masif mobilya, doğal ağaçlardan yapılan eşyalardır. Mobilyalar, gereksinimimiz çevresinde gelişmiş evlerimizin ve yaşam alanlarımızın en önemli eşyaları arasında yer alır. Mobilya kullanımı günümüzde aksesuarların yanında günlük gereksinim haline gelmiştir. Ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından olan mobilyaların kaliteli ve sağlam olması oldukça önemlidir. Masif ahşap malzemeler yapısından dolayı kullanıldığı alanda sıcak bir atmosfer yaratır.

Masif ahşap mobilyalar, kullanım açısından kolaylık sağlayan dekor ürünleridir. Masif ahşapların kullanım kolaylığının yanı sıra temizliğinin titizlikle yapılması gerekir. Masif ahşap mobilyaların temizliği, doğal yapısına zarar verilmeden yapılmalıdır. Aksi takdirde masif mobilyalar yıpranabilir.

Masif mobilyaların yüzeylerinin korunması için düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Masif ahşapların tozlanması belirli bir zaman sonra mobilyaların ömrünü azaltır. Bunun yanı sıra mobilya malzemelerinin yapısı olan masif ahşabın; rutubet ve nemden korunması gerekir. Aksi halde büyük zarar görebilir. Aynı zamanda güneşte masif mobilyaların doğal yapısı değişebilir ve renkleri solabilir. Bu sebeple doğal hava olaylarından korunmalıdır.

Aşırı sıcak havalar masif mobilyaların çatlamasına kapı arayabilir. Bu sebeple masif ahşap mobilyaların kalorifer peteği gibi ısı kaynaklarından uzak bir yere konumlandırılması gerekir. Bunun yanı sıra masif mobilyaların tozdan sonra etkilenebileceği ahşap kurtlarına dikkat edilmelidir. Bu gibi olumsuz sorunlardan kaçınabilmek için ise özel mobilya cilalarının kullanılması gerekir.

Masif mobilyalar üzerinde bulunan kirlerin temizlenebilmesi daha kolay bir şekilde temizlenebilmesi ve ahşabın zarar görmemesi için temizliğin düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Yumuşak lekelerin ortadan kaldırılması için süngerle nazik dokunuşlarla masif ahşap silinebilir. En önemlisi ıslak olmayan nemli bezler ile masif ahşap mobilyalar temizlenebilir. Mobilyaların ıslak bezle silinmesi ahşabın özüne zarar verebilir. Dolayısıyla nemli bezler ile temizlemek daha sağlıklı olur.

Masif ahşap mobilya temizliğinde tercih edilen bezlerin pürüzsüz ve nemli bir yapıda olması gerekir. Masif ahşap mobilyaların ipeksi dokulara sahip bezler ile temizlenmesi daha doğru olur. Masif mobilyalar diğer mobilyalara göre daha hassas bir yapıya sahip oldukları için temizliğine de aynı oranda özen gösterilmelidir. Temizliği yapılırken kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Limon ya da sirke ile karıştırılan su içerisinde hafif nemli bir bez ile masif mobilyalar günlük olarak temizlenebilir.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Kitap Okuma Köşesi Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
Ahşap Televizyon Ünitesi Dizaynı Nasıl Olmalı?