Ev Dekorasyonunda Tablo Kullanımının Önemi

Ev Dekorasyonunda Tablo Kullanımının Önemi

Tablolar dekorasyona katkısı büyük olan parçalardan biri.  Oda büyüklüğünden odanın içeri giren kişiye verdiği hisse kadar birçok açıdan tablolar alanda bütünlük yaratır. Bulunduğu alana farklı bir ruh ve karakter katan tablolarla ilgili pek çok detay büyük önem taşır. Özellikle doğru renk seçimi ile odadaki hakim tarzı birleştirmek son derece önemli.

Tablolar dekorasyonda pek çok amaç için kullanılabilen ürünlerdir. Özellikle odanın büyüklüğünü etkilemesi amacıyla tablolar sıklıklar tercih edilir. Odanın boyutları kullanılacak olan tablonun büyüklüğü ile doğrudan ilişkilidir. Bu noktada küçük bir odaya kocaman bir tablo yerleştirmek dekoratif açıdan uygun olmayacaktır.

Kusursuz bir dekorasyonda tablolar nasıl kullanılır diyorsanız aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz.

Dekorasyonda Tablo Rengini Önemseyin

Tabloda uygun renklerin kullanımı dekorasyonda kusursuz bir görüntünün ilk adımını oluşturur. Bu nedenle tablonun renklerini seçerken özellikle ilgili odada kullandığınız ağırlıklı rengi göz önünde bulundurun. Bir örnekle açıklamak gerekirse, odadaki hakim renk kırmızı olduğunda, odaya alacağınız tabloda gri gibi sakin renkleri tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda Odanıza Uygun Tablo Seçin

Dekorasyonda çoğu zaman renk, desen ve boyut gibi ayrıntılarını sevdiğiniz tablolara yönelirsiniz. Burada oda ile tablo arasındaki uyum çoğu zaman göz ardı edilir. Tablo, odanın duruşuna göre şekil alacağı için ürün boyutlarına ayrıca dikkat etmeniz de fayda var. Dekore edilecek odanın boyutları büyük olduğunda büyük tablolar tercih edilebilir. Ancak küçük bir odaya büyük tablo asmak, alanı çok daha dar gösterebilir.

Dekorasyonda Tablo Kontrastı: Odanızı Isıtın

Odanız için tablo seçerken kontrast yaratmayı ihmal etmeyin. Bu noktada tabloda kontrast yaratmak odanın çok daha uyumlu görünmesini sağlayacaktır. Seçeceğiniz tablonun odaya etkisinden mobilyaların rengine kadar pek çok detay dekorasyonunuzu doğrudan etkiler. Modern mobilyaların kullanıldığı odalarda tablo kullanırken sert çizgilere yönelmek çok daha hoş bir görünüm yaratır. Bunun yanı sıra daha doğal ve sakin renklerle dizayn edilmiş odalara sahipseniz soyut renk ve desenlerden yardım alabilirsiniz. Her ne kadar tablonun renklerine karar verseniz de odanın boyutlarını göz önüne almayı ihmal etmeyin.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Mutfak Dekorasyonunda Ahşap Kullanımı Nasıl Olmalı?
Sonraki yazı
Sinema Odasında Dekorasyon Nasıl Olmalı?