Biyofilik Tasarım Nedir? Biyofilik Tasarım Nasıl Uygulanır?

Biyofilik Tasarım Nedir Biyofilik Tasarım Nasıl Uygulanır

Doğa ile iç içe yaşamanın popüler hale geldiği günümüzde ev tasarımları ve yaşam alanları farklılık gösterir. Özellikle doğayla bir arada yaşamak isteyenler farklı tarza sahip ev seçeneklerine yönelir.  Biyofilik tasarım trendi de bu anlamda yaygın olarak kabul gören seçeneklerden biridir. Biophilia olarak ifade edilen biyofilik Türkçede doğa sevgisi olarak bilinir. Doğayı yaşam alanlarınıza taşımanızı sağlayan biyofilik tasarım ile ekolojik dengenin bir parçası olabilirsiniz.

Biyofilik tasarım doğa ile bağlantısı gün geçtikçe azalan insanın yeniden bir araya gelmesini sağlayan bir sisteme sahiptir. Yaşadığınız çevre başta olmak üzere pek çok alanda üretkenliği ön plana çıkarmak için biyofilik tasarım önemli bir etkiye sahiptir.

Biyofilik tasarımı yaşam alanınıza uygulamak için izleyebileceğiniz belli adımlar vardır. Genel ifadeyle herkesin aklına bitkileri ev ortamına taşımak olsa da biyofilik tasarım bundan daha fazlasını ifade etmektedir. Bu tasarıma uygun bir alan yaratmak için evin pek çok noktasında canlı bitkiler bulundurabilir ve aynı zamanda mekana doğal bir ışık da sağlayabilirsiniz.

Bu tasarımın bir diğer ilkesi de iç mekanın yanı sıra genel mimaride de doğallığı trend haline getirmektir. Bunun için mekanları inşası sırasında doğal malzemelerin kullanımına ağırlık verilir. Ev içi düzende ise ortama canlılık katan bitkilere ek olarak gün ışığına ve az işlenmiş ahşap mobilyalara ağırlık verebilirsiniz.

Biyofilik Tasarım Hangi Alanlara Uygulanır?

Biyofilik tasarım söz konusu olduğunda belli bir alana uygulanır demek doğru bir cevap olmayabilir. Doğallığın büyük önem taşıdığı günümüzde yaşam alanınıza göre biyofilik tasarımı konuk edebilirsiniz.  Bu tasarımın uygulanma alanı geniş olduğu için farklı alanlarda deneyebilirsiniz. Özellikle yaşam alanları, ofisler, restoranlar, eğitim kurumları ve bazı sağlık kurumlarında biyofilik tasarım trendinden yararlanmak mümkündür.

İç mimari alanında uygulanan biyofilik tasarım çoğunlukla müstakil konutlarda görülür. Müstakil evler yapısı gereği doğal denge ile daha çok iç içe.  Genel olarak farklı alanlarda biyofilik tasarımı uygulamak için zorlu adımlarda geçmeniz gerekmez. Bu akımı uygulamak istediğiniz yerdeki pencere ve perdeleri daha aydınlık şekilde konumlandırmanız ilk adım olabilir. Ardından ortama uygun ve enerji veren bitkilerle alanı destekleyebilirsiniz. Doğal ahşabın hakim olduğu mobilyaları da ekleyince biyofilik tasarım trendine uyum sağlamış olacaksınız.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
TV Ünitesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki yazı
Chester Koltuk Nedir? Chester Koltuk Kullanımı Nasıl Olmalı?