Ahşap Mobilya Eskitme Nasıl Yapılır?

Ahşap Mobilya Eskitme Nasıl Yapılır

Ev dekorasyonunda vintage ve rustik tarzların popülerliğinin artması, ahşap mobilya eskitme tekniklerinin büyük ilgi görmesine neden olmuştur. Ahşap mobilyalarınıza zamanın izlerini taşıyan bir görünüm kazandırmak için ahşap mobilya eskitme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Evlerde doğal ve rustik bir görünüm yaratmak amacıyla sıklıkla tercih edilen ahşap mobilyalar, son zamanlarda popülerliğini artırmıştır. Ahşap mobilyalara rahatlıkla uygulanabilen eskitme teknikleri de dekorasyon anlamında farklılık yaratmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Eskitme yöntemi aynı zamanda hasar gören ahşap mobilyaları değerlendirilmesine de olanak sağlar.

Ahşap Mobilya Eskitme Malzemeleri

Ahşap mobilya eskitme tekniğini uygulamak için birtakım malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ahşap eskitme tekniğinde ihtiyaç duyacağınız malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ahşap mobilya,
  • Zımpara kâğıtları,
  • Tercih edilen renklerde akrilik boya,
  • Astar,
  • Eskitme pudrası,
  • Elde kesilmiş bez parçaları,
  • Rulo fırça,
  • Kâğıt havlu,
  • Politrak veya vernik.
Ahşap Mobilya Eskitme Nasıl Uygulanır?

Ahşap eskitme mobilya kullanımı son zamanlarda ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilir.  Evlere hoş bir karakter kazandıran bu teknik, eskiyen ahşap mobilyaların kullanımını da mümkün kılar. Eskitme ve boyama malzemelerini temin ettikten sonra eskitme mobilya boyama işlemini pratik bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Ahşap mobilya eskitme işlemine ilk olarak işlem yapacağınız ahşap mobilyayı temizleyerek başlayabilirsiniz. Mobilyanın üzerindeki verniği veya cilayı zımparalayarak çıkarın. Daha iyi bir yüzey elde etmek için yüzeyi hafif bir biçimde zımparalayın.

Mobilyanın akrilik boyayı daha iyi tutması amacıyla mobilyaya astar uygulayın. Astarın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra ilk kat akrilik boyayı seçtiğiniz renkte mobilyaya uygulayın. Boyanın kurumasını bekleyin.

Mobilyanın eski ve yıpranmış görünümünü oluşturmak için, eskitme pudrası uygulayabilirsiniz. Eskitme pudrası yerine çatlakların ve köşelerin üzerine kil maskesi veya mum da sürebilirsiniz. Ardından ikinci kat akrilik boyayı sürün. İkinci kat boyayı sürerken kil maskesi veya mumun olduğu bölgeleri daha yoğun boyayın.

İkinci kat boyanın kurumasına fırsat vermeden zımpara kağıdı veya rulo fırça aracılığıyla eskitme pudrası, kil maskesi veya mum sürdüğünüz bölgeyi hafifçe zımparalayın. Böylece alttaki katın ve ahşabın bazı kısımları görünür hale gelecektir.

Mobilya eskitme işleminin tamamlanmasıyla mobilyayı temiz bir bez veya kâğıt havlu ile silebilirsiniz. Bu sayede mobilyayı fazla tozdan ve kalıntılardan arındırabilirsiniz.

İşlem sonrasında mobilyanın görünümünü sabitlemek ve korumak için son kat akrilik boya veya politrak uygulayın. Bu kat aynı zamanda mobilyanın daha mat ve antika bir görünüm kazanmasını sağlar.

Son kat boyama işleminden sonra ahşap mobilya eskitme işlemi tamamlanmış olacaktır. Artık mobilyanız, zamanın eskitemediği güzellikte bir görünüme sahiptir. Kendi benzersiz tarzınızı yaratmak için renkleri, zımpara tanelerini ve eskitme derecesini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Ahşap mobilyaların sağlıklı kullanımı konusunda daha detaylı bilgi edinmek için https://www.ahsapkonak.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Yemek Masası Seçimi Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
Bungalov Ev Tasarımı Nasıl Yapılır?