Ahşap Masa Yapımı Nasıldır?

Ahşap Masa Yapımı Nasıldır

Hazır olarak satın alındığında üzerinde ne kadar büyük bir emek ve işçiliğin olduğunu fark etmediğiniz ahşap masa yapımını bu makalemizde sizinle paylaşalım istedik. Çünkü masanın yapımı ve masada kullanılan malzemeler ahşap masanın fiyatını belirleyecek ana faktörlerdir.

Ahşap masa yapımına başlamadan önce istenilen renkte bir ağacın seçilmesi yine bu ağacın ölçülerine ve rengine uygun ebat belirlenerek masa ayaklarının üretilmesi ya da alınması gerekir. Aşağıda ahşap masa yapımı ile ilgili kısa bir özet geçilmiştir. Lakin kaliteli bir ahşap masanın yapımı üç kelimeyle anlatılabilecek kadar basit değildir.

Malzeme ve Ortamın Hazırlanması

Ahşap masa yapımında en önemli hususların başında ahşap zeminin hazırlanması gelir. Bu işler sırasında elektrikli makineler kullanılması gerektiğinden herkese açık olan yerlerde yapılmaması dolayısıyla atölyede ve yetkili olan kişiden başkasının olmaması gerekir.

İlk Zımparalama Aşaması

Ahşap iki aşamada zımparalanır. İlk aşamada 120 kum zımparası kullanılarak boya öncesindeki pürüzlerin alınması gereklidir.

İlk Yağlama Aşaması

Ahşaba ilk zımpara sonrasında birinci kat yağ uygulanır. Bu yağın uygulanması sonrasında 24 saatlik bir bekleyiş gerekir. Bu süre sonunda kuruma gerçekleşerek ahşabın zemini ikinci aşama zımparalama için hazır hale getirilmiş olacaktır.

İkinci Aşama Zımparalama

İkinci aşamadaki zımparalama işleminde bu kez 150 kum zımpara kağıdı kullanılması gerekir. Bu sayede ahşapta tam pürüzsüz bir yüzey elde edilmiş ve ikinci yağlama aşamasına hazır olmuş olacaktır.

İkinci Aşama Yağlama

İkinci aşamadaki yağlama işlemi ile ahşap artık hazır hale getirilmiştir.  Bu yağlamayı gerçekleştirdikten sonra 24 saatlik ikinci bir kurumaya bırakıldıktan sonra masanın zemini artık hazır olacaktır. Seçilen masa ayaklarının montesi yapılarak kullanıma sunulabilir.

Sonuç

Yukarıda ahşap masa yapımı ile ilgili genel bir bilgi verelim istedik. Ancak bu yöntem her masa için aynı şekilde değildir. Çünkü ahşapta kullanılan malzemeler, ahşap masanın deseni ya da modeli gibi pek çok faktör üretim sürecini değiştirmektedir. Sitemiz üzerinden satın alacağınız masif ahşap masalar profesyonel ustalar tarafından özel olarak hazırlanmıştır.

Masa, sandalye, kitaplık, TV ünitesi, dolap ve aksesuar tercihleriniz için https://www.ahsapkonak.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Ahşap Kitaplık Fiyatları
Sonraki yazı
Çok Amaçlı Ahşap Mobilya Dolaplar