Ahşap Masa Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap Masa Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap masa, ev dekorasyonunda herkesin görmeyi istediği belli bir malzeme türüdür. Masanın icadından bu yana en çok kullanılan malzeme türü ahşap olmuştur. Günümüzde farklı işlem ve tekniklerle elde edilen masalar olsa da ahşap malzeme kalitesi ile fark yaratmaya devam eder. Ev ortamında birçok alanda kullanılan ahşap masalar özellikle yemek odalarında ve mutfaklarda geniş bir yer kaplar. Ahşap masanın kullanılacağı alana göre malzeme, işleme ve renk detayları değişiklik gösterir. Pek çok kullanıcı ahşap masa seçerken hangi detaylara dikkat edeceğini merak eder. İşte, masa seçiminde dikkat edeceğiniz adımlar…

Kullanım Alanını Belirleyin

Masa seçerken her şeyden önce kullanacağınız alanı belirlemeniz gerekir. Alacağınız masayı yemek odasında kullanacaksanız evdeki kişi sayısını göz önüne alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek odanız yeterli genişlikteyse kişi sayısından daha büyük bir masa da tercih edebilirsiniz. Çok amaçlı kullanımlar için masa tercihi yapılacaksa standart boyuttaki masalar yeterli olacaktır.

Ahşap Malzemesini Öğrenin

Genelde ahşap masa alırken kullanıcılar malzeme içeriğine dikkat etmez. Masa yapımında kullanılan belli ağaç türleri bulunur. Bu nedenle masa tercihi yaparken ürünün hangi malzemeden yapıldığını sorgulamanızda fayda var. Yeni bir ahşap masa satın alırken ürünün ladin, gürgen, ceviz, ardıç, kestane, çam ve meşe ağaçlarından birinden yapılmış olmasına dikkat edin.

Masayı Koyacağınız Mekanın Dokusunu Önemseyin

Herkes hayalini kurduğu ahşap masayı istediği alana taşısa da mekanın genel dokusu oldukça önemlidir. Dekorasyona sonradan eklenen bir ahşap masa söz konusu olduğunda ortamdaki bütünlüğe dikkat etmek gerekir. Uzun süre aynı masayı kullanabilmek için zamansız ve alana uygun bir malzeme tercih etmek gerekir. Bu nedenle ahşap masayı almadan önce mekanın genel dokusuna uygunluğa göz atmanızda fayda var.

Ahşap Masanın Temizliğiyle İlgili Detaylara Göz Atın

Ahşap malzemelerin tümü doğal yapısını koruyabilmek için kendi halinde kalmaya ihtiyaç duyar. Ancak ev ortamında yapılan temizliklerde çoğu zaman bu detay atlanır. Özellikle ağartıcı ve zararlı kimyasallardan oluşan temizlik ürünleri ahşap dokunun bozulmasına neden olur. Bu nedenle ahşap bir masa alırken ürünün temizlik koşullarını öğrenmenizde fayda var. Genel olarak ahşap masaların doğal yapısını koruması için kimyasal olmayan içerikler ve nemli bir bez kullanılması tavsiye edilir.

https://www.ahsapkonak.com/

Önceki yazı
Stil Sahibi: İlham Veren Ahşap Zigon Sehpa Fikirleri
Sonraki yazı
TV Ünitelerinin Modası Geçti Mi?